Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ruszył II Wschodni Kongres Gospodarczy

Sesją plenarną "Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca, przyszłość" rozpoczął się w Białymstoku II Wschodni Kongres Gospodarczy. W dwudniowej debacie zostaną poruszone ważne kwestie relacji gospodarczych z Europą Wschodnią oraz rozwoju Polski Wschodniej.
Reklama

Pierwsza edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego we wrześniu 2014 r. nawiązywała w debatach do rosyjskiej interwencji na Ukrainie, aneksji Krymu i płynących z tego dla naszej części Europy implikacji politycznych i gospodarczych. Teraz w mediach króluje kryzys imigracyjny. Nie oznacza to jednak, że problemy na Wschodzie zostały rozwiązane.

W Białymstoku nie zabraknie bilansu dotychczasowych skutków dla gospodarki wydarzeń za naszą wschodnią granicą: w jaki sposób i w jakim stopniu napięcia polityczne odczuła cała gospodarka, a jak przygraniczne województwa. Będzie to również znakomita okazja do wymiany doświadczeń: jak firmy i branże utrzymujące kontakty gospodarcze ze Wschodem poradziły sobie w z nagłą zmianą warunków, i jakie z owych działań mogą mieć jedynie charakter doraźnej reakcji, a jakie powinny być początkiem zmiany strategii.

Ważnym wątkiem będzie również poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak w tych burzliwych czasach ma wyglądać współpraca międzynarodowa - także gospodarcza - w regionie.

Jak przy każdej takiej dyskusji gospodarczej, nie zabraknie mocnego wątku energetycznego. Nieprzypadkowo. To wszak wojna na wschodzie przyspieszyła ogólnoeuropejską dyskusję na temat bezpieczeństwa energetycznego z pracami nad unią energetyczną na czele. Inauguracyjna debata będzie dobrym miejscem do postawienia pytań o przyszłość tego projektu w perspektywie kilkuletniej, zwłaszcza w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego krajom wschodniej Europy.

Wystąpienie inauguracyjne wygłosi Janusz Piechociński - wicepremier, minister gospodarki RP, a udział w dyskusji zapowiedzieli: Katarzyna Kacperczyk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP; Ilgvars Kļava - ambasador Łotwy w RP, Jarosław Niewierowicz - minister energetyki Litwy w latach 2012-2014, prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej i Robert Tyszkiewicz - poseł na Sejm RP.

Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym nie zabraknie tematów związanych stricte z Polską Wschodnią.

Poznaj szczegóły agendy

Ostatnie kilka lat to dla tej części Polski okres wielkich inwestycji - przede wszystkim w podstawową infrastrukturę i próba nadrobienia dekad cywilizacyjnych zapóźnień w stosunku do reszty kraju. Skuteczna? Efekty nie są jednoznaczne - w prawdzie dystans do średniej europejskiej (jeśli chodzi o zamożność regionów) się zmniejszył, to - mimo znacznie większych nakładów z funduszy europejskich wschodnie województwa - nie zmniejszyły różnic wobec bogatszych województw Polski.

To nie musi być dowód porażki. Mówiąc nieco metaforycznie, przed rozpoczęciem pościgu trzeba było wybudować blok startowe. Teraz te bloki już w zasadzie są.

Wschodnie województwa dostaną w ramach programu Polska Wschodnia 2,1 mld euro, a to tylko jedno ze źródeł unijnych funduszy, ważne, ale nie największe. Dodatkowo wspomniane pięć województw dostanie 8,65 mld euro z regionalnych programów operacyjnych, a ponadto będą mogły ubiegać się one o wsparcie z krajowych programów operacyjnych - Programu Infrastruktura i Środowisko, Programu Inteligentny Rozwój, Programu Wiedza, Edukacja Rozwój i programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Sporo pieniędzy do podziału. I kwestia do dyskusji - także na Wschodnim Kongresie Gospodarczym - na co te miliardy rozdysponować, by zapewnić szybszy niż dotychczas, stabilny i, co najważniejsze, długoterminowy rozwój. Na ile są jeszcze konieczne inwestycje w podstawową infrastrukturę (np. energetyczną), a na ile można sobie już pozwolić na bezpośrednie wsparcie dla firm.

Bieżące relacje ze Wschodniego Kongresu Gospodarczego na wnp.pl i www.wschodnikongres.eu

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum