Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rynek fuzji i przejęć w 2018 roku – rodzimy handel konsoliduje się, wkraczają nowi gracze

Konsolidacja zmienia oblicze handlu nad Wisłą – udział polskich przedsiębiorców w segmencie detalicznym z roku na rok maleje. Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku było niewątpliwe przejęcie Emperii przez litewską Maxima Grupe. Eurocash sfinalizował z kolei przejęcie Mili, a Piotr i Paweł bezskutecznie szukał inwestora strategicznego. Konsolidowali się również mniejsi, rodzimi gracze.
Reklama

Wołanie na puszczy

Piotr i Paweł już pod koniec ubiegłego roku sygnalizował, że szuka inwestora w związku z kłopotami finansowymi. Na ratunek przyszedł fundusz TFI Capital Partners, który stał się 100-proc. udziałowcem poznańskiej sieci supermarketów. Ale inwestora strategicznego wciąż nie było widać na horyzoncie.

W czerwcu br. pojawiła się informacja, iż o przejęcie sieci stara się dwóch oferentów, a do wyboru inwestora powinno dojść do końca lipca. Media informowały, że potencjalnym inwestorem dla sieci może być Auchan, Carrefour lub Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki. Jednak do transakcji wciąż nie dochodziło.

Nowe światło na sprawę rzuciła informacja, że 12 września sąd w Poznaniu otworzył postępowanie sanacyjne wobec sieci. – Dzięki temu będzie możliwe przeprowadzenie planu restrukturyzacji. Zaległości finansowe będą zamrożone, ale później firma będzie musiała je spłacić. Aktualne zobowiązania finansowe będą natomiast regulowane na bieżąco – tłumaczył Aleksander Rosa, rzecznik prasowy sieci Piotr i Paweł.

Pod koniec września poinformowano, że pięć sklepów PiP trafi pod skrzydła Jeronimo Martins Polska (placówki we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej i ul. Dokerskiej, w Tychach przy ul. Towarowej, w Poznaniu przy ul. Szwedzkiej oraz w Kaliszu przy ul. Młynarskiej). Z kolei pod koniec października Carrefour przejął trzy, z czego dwa franczyzowe, sklepy Piotra i Pawła: przy Al. Rzeczpospolitej w Wilanowie oraz w Konstancinie Jeziornej, a także placówkę w Katowicach przy ul. Bażantów. W grudniu kolejne sklepy przejęła Biedronka  - w Warszawie przy ul. Magicznej i w Gdańsku przy ul. Cieszyńskiego.

Piotr i Paweł optymalizuje działalność i docelowo chce mieć 70 sklepów. Lokalizacje po supermarketach zajmują sukcesywnie inne sieci.

Szach mat Maximy

17 maja Maxima Grupe poinformowała o osiągnięciu 100 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce Emperia. W ten sposób sfinalizowała przejęcie właściciela Stokrotek, które trwało od listopada 2017 r., kiedy to ogłosiła wezwanie na akcje Emperii. Maxima zdecydowała się na przymusowy wykup pozostałych akcji Emperii po tym, jak w wyniku wezwania osiągnęła 93,7 proc. udziałów. Spółka zapłaciła 100 zł za jedną akcję.

Wcześniej Maxima posiadała już w naszym kraju sieć Aldik. 31 sierpnia nastąpiło formalne połączenie spółki Stokrotka jako spółki przejmującej ze spółką Aldik Nova jako spółką przejmowaną. Po integracji brandów, połączona sieć będzie działać pod szyldem Stokrotka.

W grudniu br. Stokrotka przejęła z kolei koszalińską sieć Sano. Spółka została nabyta od powiązanych udziałowców. Połączenie spółek zakończy się na początku 2019 roku. Decyzje w zakresie integracji brandów zostaną podjęte na początku przyszłego roku. Sieć Sano od grudnia 2015 roku zarządzana była przez Robertasa Liudvinaviciusa. W 2014 roku spółkę Sano przejął cypryjski fundusz Miglione Investment, powiązany z Maxima Grupe. 

Litewski gracz ma silną pozycję w krajach nadbałtyckich i umacnia się na naszym rynku. Zdaniem ekspertów, Maxima wyrasta na drugiego po Eurocashu potencjalnego konsolidatora segmentu supermarketów.

Po przejęciu Sano Maxima Grupė posiada w Polsce 551 sklepów różnych formatów i wielkości. Pracuje w nich ponad 9 tys. pracowników. Łączne przychody przejętych w tym roku sieci handlowych w Polsce (Stokrotka, Aldik i Sano) w 2017 roku wyniosły ponad 720 mln euro.

Eurocash stawia kropkę nad i

W maju Grupa Eurocash podpisała umowę, która sfinalizowała przejęcie sieci Mila SA – właściciela 187 supermarketów zlokalizowanych głównie w centralnej Polsce. Umowa została zawarta po otrzymaniu bezwarunkowej zgody prezesa UOKiK. Integracja sieci Mila z Grupą Eurocash może potrwać od 2 do 3 lat. 

W czerwcu Eurocash złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na koncentrację w związku z planowanym nabyciem udziałów w spółce Partner Sp. z o.o. z siedzibą w Lipnie. Spółka prowadzi 26 sklepów pod szyldem Lewiatan. Eurocash jest większościowym udziałowcem Lewiatana Holding. Sprzedającym jest Asteria Holding Sp. z o.o., której jednym z udziałowców jest Wojciech Kruszewski, wieloletni prezes Lewiatan Holding S.A.

Eurocash zdecydował się także na ruch w drugą stronę i za 110 mln zł sprzedał 100 proc. akcji spółki PayUp firmie Polskie ePłatności. PayUp od kilku lat zarządza siecią terminali POS, za pośrednictwem których realizuje proste usługi finansowe. 

E.Lelcerc w sojuszu z Frac

Fiaskiem zakończyły się natomiast próby przejęcia przez grupę E.Leclerc, za 94 mln zł, stoisk Krakowskiego Kredensu i nieruchomości w kilku miastach. Krakowski sąd, na skutek zażaleń trojga wierzycieli, oddalił wniosek Almy o zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie dojdzie do sprzedaży części majątku w ramach tzw. pre-packu. Sprzedaż składników masy upadłości odbywać się będzie na zasadach ogólnych, określonych przepisami prawa upadłościowego.

Choć z Almą nie wyszło, to Grupa E.Leclerc podpisała list intencyjny z siecią Frac w sprawie współpracy na polskim rynku, a w lipcu centrala zakupu sieci – Galec Sp. z o.o , otrzymała zgodę UOKiK na koncentrację. Partnerstwo dotyczy m.in. wspólnego negocjowania warunków handlowych z dostawcami obu sieci.  

GK Specjał wierzy w polski handel

W lipcu Grupa Kapitałowa Specjał stała się większościowym udziałowcem sieci Rabat Detal. – Wierzymy w polski rynek detaliczny i w polski handel – mówił Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał.

Mniejszościowym udziałowcem pozostali Marzena i Krzysztof Gradeccy, założyciele PGD Polska i Eko Holdingu oraz Andrzej Mucha i Jan Kania, założyciele firmy Rabat Detal , którzy posiadają około 20 sklepów własnościowych pod szyldem Rabat Detal. Krzysztof Tokarz nabył udziały w spółce Rabat Detal w czerwcu br. 

– Dzięki tej współpracy sieć handlowa Rabat Detal ma możliwość wymiany detalicznego know how oraz lepszego wykorzystania struktury dystrybucyjnej GK Specjał. Będziemy wymieniać się doświadczeniami ze spółkami wchodzącymi w skład GK Specjał – mówi Marek Szybalski, prezes sieci handlowej Rabat Detal.

– Rynek spożywczy w Polsce jest trudny. Wiele firm nie wytrzymuje konkurencji i sprzedaje firmy – mówił prezes GK Specjał podczas FRSiH 2018. Przyznał, że konsolidacja to jeden z elementów rozwoju. – W przypadku Grupy Specjał analizujemy rynek i podejmujemy decyzję, czy uczestniczymy w procesie akwizycyjnym czy rezygnujemy – tłumaczył. – Gonimy najsilniejszego gracza. Jesteśmy na etapie przeprowadzania wielu rozmów. Czekamy na duże deale. Jesteśmy na to gotowi. Firma Specjał ma bardzo dobrą kondycję finansową. Czujemy ten rynek i chcemy być na nim ważnym rozgrywającym – zapowiedział Tokarz.

Sokołów bierze Gzellę

W maju Grupa Sokołów ogłosiła sfinalizowanie transakcji połączenia z Grupą Mięsną Gzella – producentem wędlin z Borów Tucholskich. W marcu Sokołów uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na to przejęcie.

Jak poinformował Sokołów, potencjał produkcyjny zakładu Gzella to ponad 6 tys. ton mięsa miesięcznie. To także zaplecze logistyczne i sieć delikatesów mięsnych. Zakład zlokalizowany w miejscowości Osie w Borach Tucholskich jest ósmym zakładem produkcyjnym Grupy Sokołów. Dzięki przejęciu Gzelli do 38 centrów dystrybucji Sokołowa i 48 sklepów własnych, dołączy ponad 200 sklepów działających obecnie pod marką Delikatesy Mięsne Gzella.

Delko stawia na detal

Delko S.A. chce rozbudować segment detaliczny. 8 listopada spółka podpisała przedwstępną warunkową umowę sprzedaży 51.751 tys. udziałów spółki A&K HURT-MARKET Sp. z o.o. z siedzibą w Mielcu co stanowi 50 proc. kapitału zakładowego ww. spółki za cenę zakupu wynoszącą 7 mln zł.

Tego samego dnia podpisano także warunkową przedwstępną umowę zakupu 1.250.000 szt. akcji imiennych uprzywilejowanych (na każda 1 akcję przypadają 2 głosy na WZ) serii A o wartości nominalnej 1 zł w kapitale zakładowym spółki Słoneczko S.A. z siedzibą w Zielonej Górze, wynoszącym 1,25 mln zł co stanowi 100 proc. tego kapitału, za cenę zakupu wynosząca 3 mln zł.

Z kolei 21 listopada Delko S.A. zawarła przedwstępną warunkową umowę sprzedaży 3.001 tys. udziałów w spółce Megana Sp. z o.o. (prowadzi sieć sklepów spożywczych Avita) z siedzibą w Krakowie, stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki oraz 1 udziału w spółce Kama Sp. z o.o., za cenę zakupu wynoszącą 2,8 mln zł. Jak podała spółka w raporcie, akwizycje mogą mieć wpływ na jej przyszłe wyniki.

Polfood Group zwiększy pakiet akcji SPS Handel

W sierpniu do UOKiK wpłynął wniosek Polfood Group S.A. z siedzibą w Warszawie o zgodę na przejęcie kontroli nad SPS Handel S.A.

W grudniu 2010 roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie kontroli nad SPS Handel przez Resource Partners Holdings IV S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu. Kontrola miała być sprawowana wspólnie z Polfood Group.

- W wyniku realizacji obecnie jednoetapowej transakcji planowane jest zwiększenie posiadanego przez Polfood Group pakietu akcji w kapitale zakładowym SPS Handel (w wyniku bądź umorzenia akcji SPS Handel posiadanych przez RPH III bądź ich nabycia pośrednio lub bezpośrednio przez Polfood), skutkujące zmianą kontroli sprawowanej przez Polfood wspólnie z RPH III na sprawowaną wyłącznie przez Polfood – informował UOKiK.

Dino konsoliduje wewnętrznie

W październiku Dino Polska S.A. zawiadomiło swoich akcjonariuszy o planowanym połączeniu ze spółką Pol-Food Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Krotoszynie, w której Dino posiada 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie na Dino – jako jedynego wspólnika spółki przejmowanej – całego majątku tej spółki w drodze sukcesji uniwersalnej (łączenie przez przejęcie). Połączenie nastąpi bez podwyższania kapitału zakładowego Dino Polska. Prezesem Pol-Food Polska jest Szymon Piduch, który jest także prezesem Dino.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum