Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rynek pracy w pandemii: Silny spadek zapotrzebowania na pracowników umysłowych, a znaczny wzrost na fizycznych

W maju ofert pracy było o 41,6 proc. mniej niż w tym samym okresie rok temu, ale w kwietniu spadek był jeszcze większy.

Reklama

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton i firmę Element, w maju 2020 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 195,1 tys. nowych ofert pracy. Jest to ogromny spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – liczba nowych ofert skurczyła się o 138,8 tys., a więc aktywność rekrutacyjna pracodawców spadła o 41,6 proc. W kwietniu spadek liczby nowych ofert był jeszcze silniejszy – wynosił 50,7 proc. rocznie. Tempo (dynamika rok do roku), w jakim rynek ofert pracy się kurczy, spowolniło ok. 1/5.

W 2020 r. liczba nowych ofert wzrosła w maju w porównaniu z kwietniem o 37,7 proc., tymczasem w 2019 r. w tym samym okresie wzrost wyniósł tylko 16 proc. Widać więc wyraźnie, że nawet po wyeliminowaniu czynników sezonowych (w maju zawsze powstaje więcej miejsc pracy niż w kwietniu) maj przyniósł wyraźne odbicie skłonności pracodawców do
poszukiwania nowych pracowników.

- W dobie zmian, cyfryzacji i pracy zdalnej przewidywano, że najbardziej narażeni na utratę zatrudnienia będą pracownicy działów administracyjnych – zwłaszcza recepcji, sekretariatów czy tzw. back office. Najnowsze analizy potwierdzają te przypuszczenia – liczba ogłoszeń na stanowisko „pracownik sekretariatu” spadła drastycznie. Wciąż maleje też liczba benefitów, a rosną wymagania wobec kandydatów. Niektórzy mówią o definitywnym końcu rynku pracownika, inni twierdzą, że tak naprawdę w Polsce nigdy go nie było - komentuje Monika Łosiewicz, menedżer ds. rekrutacji Grant Thornton.

Większość nowych ofert pracy skierowana jest do pracowników fizycznych – stanowią one już
56 proc. wszystkich ogłoszeń. Nastąpił silny spadek zapotrzebowania na pracowników umysłowych, a znaczny wzrost na fizycznych. Podobnie jak w kwietniu 2020 roku, również w maju ponad połowa nowych ofert pracy (56 proc.) była skierowana do pracowników fizycznych. Dla porównania jeszcze rok temu odsetek pracodawców poszukujących kandydatów do pracy fizycznej wynosił tylko 28 proc. Z tego wynika, że odsetek ofert dla pracowników umysłowych zmniejszył się względem 2019 roku z 72 proc do 44 proc. w tym roku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum