Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rząd jutro zajmie się Tarczą Antyinflacyjną 2.0

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zająć ma się m.in. projektem "Tarczy Antyinflacyjnej 2.0" oraz założeniami tzw. polityki zakupowej państwa, której celem jest zwiększenie zaangażowania małych i średnich firm w rynek zamówień publicznych. To jeden z projektów Polskiego Ładu.
Reklama

O tym, że zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarczą Antyinflacyjną 2.0 rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu - zapowiedział w ubiegły piątek w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślał w poniedziałek w wywiadzie dla Programu I Polskiego Radia, że "Tarcza Antyinflacyjna 2.0" ma chronić tych, w których inflacja uderzy najbardziej. "Pan premier ogłosił Tarczę Antyinflacyjną tzw. 2.0. Pewnie wszystkie szczegóły jutro będziemy wiedzieli" - powiedział szef MF.

Przygotowanie "Tarczy Antyinflacyjnej 2.0" zapowiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla portalu Interia premier Mateusz Morawiecki. "Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł" - mówił szef rządu.

Główny Urząd Statystyczny podał w ubiegły piątek, w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

W programie obrad rządu jest także projekt uchwały w sprawie przyjęcia Polityki zakupowej państwa (pzp). Celem dokumentu, przewidzianego na lata 2022-2025 i będącego jednym z projektów Polskiego Ładu, jest zwiększenie zaangażowania podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w rynek zamówień publicznych.

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii, pzp opisuje system zamówień publicznych w oparciu o priorytety, którymi są: rozwój potencjału MŚP; profesjonalizacja; zrównoważone zamówienia publiczne. "Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zainteresowania podmiotów z sektora małych i średnich firm rynkiem zamówień publicznych, oraz wzrost aktywności MŚP obecnych już na tym rynku" - informował niedawno MPiT.

Służyć temu mają, m.in. podział zamówienia na części (które będą w stanie wykonać MŚP); równomierne i dostosowane do MŚP rozkładanie ciężaru finansowania zamówienia; a także "szersze zastosowania umów ramowych".

Polityka zakupowa państwa ma też przyczynić się do profesjonalizacji zamówień - zwiększenia ich efektywności i innowacyjności. Chodzi o kadry odpowiedzialne za realizowanie potrzeb zakupowych zamawiających i wybór rozwiązań uwzględniających aspekty środowiskowe, innowacyjne, społeczne czy prozdrowotne. MPiT wskazał też na zrównoważone i innowacyjne zamówienia - "aby dać impuls do rozwoju w kierunku gospodarczych trendów związanych z innowacyjnością i ekologią, przy zapewnieniu usług publicznych o wysokiej jakości".

Rząd ma omówić ponadto sprawozdanie z realizacji Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce za 2020 rok. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum