Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rzecznik MŚP apeluje o zwolnienie firm z opłat czynszowych

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw apeluje do samorządów o zwolnienie firm z opłat czynszowych. - Funkcjonujemy w szczególnym czasie dla całego społeczeństwa. Wszyscy martwimy się o zdrowie swoje i naszych bliskich, staramy się respektować ograniczenia nałożone przez rząd, mające na celu zwalczanie epidemii. Jednostki samorządu terytorialnego także aktywnie włączyły się w te działania - czytamy w piśmie rzecznika.
Reklama

Ekonomiczne skutki pandemii już odczuwają mali i średni przedsiębiorcy.

- Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego wielu z nich musiało zamknąć swoją działalność – nieczynne są restauracje (z wyjątkiem sprzedawania dań na wynos), miejsca rozrywki, siłownie, biura podróży. Nie dość jednak, że pozbawieni są oni dochodu, w dalszym ciągu ponoszą wiele kosztów. Muszą opłacić pracowników, zapłacić podatki czy składki na ubezpieczenia społeczne. Wielu z nich wynajmuje lokale, które należą do gminy, dlatego zwracam się do Państwa z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale - z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię, z wyjątkiem opłat za media (woda, ścieki, odpady komunalne). W sytuacji zaś lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzą działalność, ale zaistniała sytuacja wpłynęła znacząco na spadek ich obrotów - proszę o zastosowanie ulgi w czynszu, która pozwoliłaby częściowo zrekompensować im spadki dochodów - apeluje rzecznik.

Podkreśla, iż z radością przyjął informacje, że część samorządów np. Miasto Kalisz zdecydowało się już takie działania. - Bardzo proszę o szybkie podjęcie inicjatywy w tym zakresie aby pomóc uratować firmy oraz miejsca pracy w zarządzanych przez Państwa miastach i gminach - pisze rzecznik.

Biorąc powyższe pod uwagę, to przepis art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869) przewiduje, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum