Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Samotność konsumentów problemem handlu. Jumbo wprowadza "powolne kasy"

Sposób na samotność czy lojalizację klientów? Holenderska sieć supermarketów Jumbo wprowadziła "powolne kasy". Firma odkryła, że niektórzy ludzie lubią rozmawiać, płacąc za swoje towary. Dodatkowy osobisty kontakt pomaga m.in. osobom starszym, radzić sobie z samotnością. Dlatego Jumbo wprowadziło "powolne kasy" w 200 sklepach w całej Holandii.
Reklama

Kasy samoobsługowe wygrywają pod kątem szybkości, samodzielności oraz zakupów bez pomocy czynnika ludzkiego. W czasach epidemii były idealnym rozwiązaniem na bezkontaktowe zakupy. Pomimo swoich ogromnych zalet jest część konsumentów, która opiera się przed zakupami w samoobsługowych kasach. Jak się okazuje, barierą nie jest technologia, ale brak możliwości rozmowy z ekspedientką. 

 

Samotność dotyka Europejczyków 

Z przeprowadzonego w sierpniu 2022 r. badania Instytutu Pokolenia widzimy, że 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal dwie piąte (39 proc.) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczona, a ponad jedna trzecia Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35 proc.).

Sytuacja dotyczy nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. "W trakcie pandemii Komisja Europejska przeprowadziła badania na temat samotności w krajach Unii Europejskiej. Dwa główne wnioski wynikają z tych badań. Po pierwsze, we wszystkich krajach Unii Europejskiej w trakcie pandemii COVID-19 wzrosło poczucie samotności. Po drugie, o ile przed pandemią samotną grupą były osoby starsze, to w trakcie pandemii grupą najbardziej samotni byli młodzi ludzi" – wskazał Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.

Epidemia samotności jest na tyle silna, że w niektórych krajach powstają Ministerstwa Samotności, które mają walczyć z nowa chorobą cywilizacyjną. Takie ministerstwa już istnieją w Wielkiej Brytanii i Japonii. W 2022 roku temat otworzenia kolejnego urzędu ds. walki z samotnością pojawił się w Niemczech. 

"Powolne kasy" odpowiedzią na samotność?

Sieć holenderskich marketów Jumbo postanowiło zawalczyć z samotnością wprowadzając w tym roku "wolne kasy". Inicjatywa ma pozwolić osobą, które czują się samotnie, porozmawiać z ekspedientką. Specjalnie oznaczone kasy informują pozostałych klientów, że w tym miejscu nie ma presji czasowej. Pomysł został wprowadzony w 200 sklepach sieci w całych Niderlandach. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum