Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sezonowy wzrost cen warzyw mniejszy niż przed rokiem

Mimo mniejszej podaży warzyw gruntowych w sez. 2019/20 ceny warzyw wyraźnie zmalały. Dotyczyło to m.in. cebuli, marchwi czy też kapusty. Wyraźnie potaniała również pietruszka, będąca symbolem wzrostów cen żywności w 2019 - mówi Mariusz Dziwulski, ekspert rynków rolnych banku PKO BP.
Reklama

Dodaje, że istotną przyczyną spadków była większa presja importu, z uwagi na większe zbiory warzyw w pozostałych krajach europejskich.

- Według Eurostatu polski import warzyw świeżych w okresie lipiec’19-luty’20 wzrósł o 26% r/r, z czego aż 78-proc. wzrost odnotowano w przypadku importu cebuli. Jednocześnie eksport warzyw z naszego kraju w analogicznym okresie zmalał o blisko 6% r/r - przyznaje. 

Początek 2020 roku przyniósł zagrożenie kolejnej suszy rolniczej w kraju. - GUS pod koniec kwietnia wskazywał, że z uwagi na przesuszenie gleby i spadki temperatur, w wielu przypadkach wystąpiły opóźnienia w zasiewach warzyw. Majowe opady przyczyniły się jednak do wzrostu poziomu wilgotności gleby, co częściowo poprawiło warunki produkcyjne w kraju - tłumaczy Dziwulski. 

Według niego, w drugim kwartale 2020 r. spadki cen w relacji rocznej nasiliły się, co oznacza że, sezonowy wzrost cen był mniejszy niż przed rokiem, kiedy warzywa drożały z uwagi na kończące się zapasy ze zbiorów w 2018.

Więcej czytaj na www.sadyogrody.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum