Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sieci budowlane bardziej niż spożywcze stawiają na reklamę na bilbordach

Najnowszy raport instytutu badawczego ABR SESTA wskazuje na podstawie danych z pierwszego półrocza br. zebranych z 12 sieci DIY, że zamieszczają one więcej ofert produktów sezonowych w gazetkach handlowych niż w 2014 roku. Większą uwagę przywiązują również do promocji na billboardach i w newsletterach.
Reklama

Z  analizy wynika, że sieci budowlane zmieniły strategię pod względem nie tylko promocji produktów, ale także liczby wydawanych gazetek. Wydają one znacznie mniej publikacji niż sieci spożywcze i z kanału RTV-AGD. Najwięcej gazetek handlowych wydają markety BricoMarche oraz Jula (blisko 3 wydania w miesiącu), natomiast Castorama wydaje je rzadziej (1 raz w miesiącu), ale za to posiadają one więcej stron (średnio 26). Natomiast gazetki Leroy Merlin posiadają najdłuższy okres obowiązywania oferty (średnio 18 dni).

Oferta promocyjna sieci DIY stanowi 50% produktów budowlanych. Ale coraz częściej promują one produkty sezonowe, do których należą m.in. artykuły ogrodowe, tekstylia, sprzęt turystyczny i sportowy. Najwięcej powierzchni na ich reklamę przeznaczają Obi (40%), Jula (43%) i BricoMarche (47%).

- Sieci handlowe typu DIY prawdopodobnie uznały, że aby przyciągnąć klientów do sklepu nie wystarczy skupiać się jedynie na promocji produktów stricte budowlanych, gdyż ta oferta dotyczy niewielkiej grupy osób, które profesjonalnie zajmują się remontami lub majsterkują w domu. Natomiast dzięki ofercie produktów sezonowych mogą pozyskać dodatkowych klientów, mówi Marcin Dobek z instytutu badawczego ABR SESTA.

Niektóre markety wydają także gazetki tematyczne, w których z powodzeniem prezentowane są oferty produktów sezonowych. Najbardziej popularne z nich dotyczą tematyki ogrodowej i wypoczynku, ale pojawia się również inny zakres tematyczny - Jula publikuje gazetkę „Twój ulubiony Garaż” związaną jedynie z ofertą motoryzacyjną, BricoMarche dotyczącą wędkarstwa, a Leroy Merlin prezentującą dekoracje do domu. 

Jula wyróżnia się na tle konkurencji i w zdecydowanie większym stopniu promuje produkty marki własnej (m.in. Kayoba, Hard Head, Blue Wear) niż pozostałe sieci DIY. Jednak w I i II kw. 2015 roku nastąpił spadek promocji marki własnej o 5 punktów procentowych (w 2014 roku udział wynosił 61%). Z kolei w Castoramie, która również chętnie zamieszcza oferty marki własnej w gazetkach handlowych, (m.in. Cooke&Lewis i Blooma) zauważalny jest wzrost jej promocji o 4 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem (udział wynosił 18%).

- W ten sposób sieci te mogą się wyróżnić na rynku, tworząc swój własny brand i jednocześnie pokazać, że mają w swoim asortymencie produkty tańsze od największych marek, które oferują je w przystępnych cenach. A to z pewnością zachęci klientów do odwiedzin sklepów, ocenia Marcin Dobek.

W pierwszej połowie br. sieci DIY najczęściej promowały farby, co wiąże się z faktem, iż w okresie wiosennym często są przeprowadzane remonty. Pierwsze miejsce pod względem najczęściej reklamowanych produktów w gazetkach zajęła Jedynka Śnieżnobiała farba emulsyjna matowa biała 10l. Natomiast na pierwszej stronie gazetek najczęściej była obecna Anslut 421-394 żarówka LED 4, 8W E27 kula.

W sektorze DIY sieci chętniej wykorzystują billboardy do komunikacji z klientem niż sieci spożywcze. Z ich powierzchni najczęściej  korzysta Praktiker, Castorama, OBI i Jula. Znajdują się one nie tylko w najbliższym otoczeniu sklepów, ale często przy drodze, czy skrzyżowaniu, w dużej odległości od placówki. Odległość ma mniejsze znaczenie w przypadku produktów o wyższej cenie jednostkowej. Na ponad 300 zebranych billboardów dla sieci budowlanych średnia cena oferowanych produktów wyniosła 218 zł. Przy tak wysokiej cenie jednostkowej klienci chętnie nadłożą drogi, aby kupić produkt w obniżonej cenie. Jednocześnie billboardy umiejscowione w dużej odległości od sklepu przypominają klientom o aktualnej ofercie.

Coraz większą popularnością cieszą się również newslettery z ofertą produktową. Taką metodę komunikacji przyjęły w tym roku m.in. Castorama i Leroy Merlin.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum