Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sieci handlowe pod nowym rządami. Jakie zmiany zachodzą na górze?

Sieci handlowe nieustannie zmieniają swoje struktury kadrowe. Jaki detalista był najbardziej aktywny na tym polu w 2022 roku? Rewolucja na pewno przyszła w Eurocashu. Sporym zaskoczeniem może być też nowy członek zarządu Dino.
Reklama

Oto 10 kluczowych zmian personalnych w sieciach handlowych o których pisaliśmy w 2022 roku.

EUROCASH

Zarząd Eurocash S.A. poinformował, że 31 stycznia 2022 r. Rada Nadzorcza Eurocash podjęła uchwałę o powołaniu ze skutkiem od dnia 1 lutego br. na stanowiska członków zarządu spółki Dariusza Stolarczyka oraz Tomasza Polańskiego.
Dariusz Stolarczyk objął funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za segment detaliczny w Grupie Eurocash. Stolarczyk w latach 1998 - 2007 roku pracował w Accenture jako dyrektor zarządzający działu doradztwa branży przemysłu i handlu. W latach 2007 - 2013 był członkiem zarządu NFI EMPIK Media & Fashion, gdzie odpowiadał za operacje, IT i łańcuch dostaw. W latach 2013 – 2018 pracował dla Eton Park Fund jako wiceprezes RUCH S.A. z odpowiedzialnością za operacje, zarządzanie prasą, logistykę oraz multikanałowy e-commerce. Dodatkowo w latach 2012 - 2016 Dariusz Stolarczyk był członkiem rady nadzorczej Asseco Poland oraz Globe Trade Center. W kwietniu 2018 r. dołączył do Grupy Eurocash jako prezes zarządu spółki Eurocash Serwis sp. z o.o. i doprowadził do znaczącego zwiększenia sprzedaży, poprawy rentowności i zwiększenia udziałów rynkowych spółki.

Tomasz Polański objął funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za segment hurtowy w Grupie Eurocash. Polański od 2009 r. zarządza jednostkami biznesowymi Grupy Eurocash – początkowo Eurocash Serwis, a następnie od 2013r. Eurocash Dystrybucja. Jako dyrektor generalny odpowiadał za tworzenie i realizację strategii jednostki biznesowej, realizację celów finansowych poprzez zarządzanie sprzedażą, marżą i kosztami. W ramach zarządzania Eurocash Dystrybucja Tomasz Polański brał udział w procesie hurtowej digitalizacji sprzedaży poprzez platformę eurocash.pl.

Dodajmy, że Luis Amaral zrezygnował z funkcji prezesa Eurocashu i przeszedł do rady nadzorczej jako jej przewodniczący. Nowym prezesem Eurocashu został Paweł Surówka.

Paweł Surówka ostatnio związany był z grupą PZU, którą prowadził jako prezes grupowy w latach 2017-2020, poprzednio pełniąc funkcję CIO i Prezesa Zarządu PZU Życie od 2016 roku. W latach 2015-2016 był Doradcą Prezesa Zarządu PKO Bank Polski oraz Dyrektorem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej na Niemcy, odpowiedzialnym za otwarcie pierwszego zagranicznego oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego. W latach 2013-15 pełnił funkcję Członka Zarządu grupy Boryszew SA nadzorującego sektor automotive grupy i był prezesem zarządów spółek zależnych z sektora automotive w Niemczech i Polsce. W latach 2007 - 2013 był doradcą finansowym w Bank of America Merrill Lynch. Pan Paweł Surówka jest absolwentem Universit Paris I Panthon Sorbonne oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS). Studiował również na Ludwig Maximilian Universität LMU w Monachium oraz Harvard Kennedy School, gdzie ukończył program Executive - Global Leadership for the 21. Century. Pan Surówka posiada Certyfikat Chartered Financial Analyst. W 2019 został uznany przez Harvard Business Review jako jeden z trzech najbardziej skutecznych Menedżerów spółek giełdowych w Polsce.

 

 

IKEA

1 lutego br. Marina Dubakina przejęła obowiązki Karin Sköld wynikające z członkostwa w zarządzie IKEA Retail w Polsce. Karin Sköld objęła stanowisko zastępcy dyrektora ds. operacyjnych w Grupie Ingka.
„Jestem głęboko przekonana, że doświadczenie w handlu detalicznym i pasja do tworzenia lepszego życia dla wielu ludzi, którymi wyróżnia się Marina, będą stanowić istotną wartość, umożliwiającą dalszy rozwój IKEA Retail w Polsce. Cieszę się, że na moim nowym stanowisku w Grupie Ingka nadal będę odpowiedzialna za działalność IKEA Retail w Polsce, która jest tak bliska mojemu sercu” – mówiła Karin Sköld, dotychczasowa Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce. Karin objęła funkcję w Grupie Ingka, w ramach której odpowiada za kilka kluczowych dla IKEA rynków: oprócz Polski jest to m.in. Szwecja, Hiszpania oraz jeden z największych rynków – Stany Zjednoczone.
Nowa członkini zarządu IKEA Retail w Polsce, Marina Dubakina, dołączyła do IKEA ponad 18 lat temu i ma bogate doświadczenie w strukturach firmy. Swoją przygodę z IKEA rozpoczęła w Rosji, gdzie ostatnią funkcją, jaką pełniła, było stanowisko Dyrektorki ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi. 

Ponadto, Anna Pawlak-Kuliga, aktualna Prezeska Grupy IKEA w Chinach, obejęła od listopada 2022 r. stanowisko Global CFO, IKEA Retail - Grupa Ingka. Tym samym jest pierwszą osobą z Polski w globalnych strukturach zarządczych grupy.
Anna Pawlak-Kuliga w latach 2016-2018 była Prezeską IKEA Retail w Polsce, odpowiadała za agendę komercyjną, wdrożenia wielokanałowe i zrównoważony rozwój. W tym czasie IKEA rozwinęła w Polsce nowe kanały sprzedaży, stworzyła IKEA Centrum dla Firm, pierwszy na świecie Hub Innowacyjny dla IKEA oraz centrum rekrutacji Twoje Studio Pracy.

 

 

KAUFLAND

W marcu do zarządu Kaufland Polska dołączyła Laura-Elena Manu. Nowa członkini zarządu jest odpowiedzialna za departament zakupu i strategię marketingową sieci. Pochodząca z Rumunii Laura-Elena Manu to ekspertka z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w branży handlowej. Karierę rozpoczęła w 2003 r. w Rumunii jako kupiec w firmie Rewe, będącej właścicielem XXL Mega Discount i Penny Market. Po pięciu latach związała się zawodowo z siecią Kaufland. - Objęcie stanowiska członka zarządu sieci Kaufland w Polce jest dla mnie dużym wyróżnieniem, ale i wyzwaniem. Od pierwszych dni pracy staram się dokładnie poznać specyfikę polskiego rynku FMCG, aby działania Departamentu Zakupu jak najlepiej odpowiadały na potrzeby lokalnych klientów. Wierzę, że z tą wiedzą, a także doświadczeniem, jakie zebrałam, pracując już dla naszej spółki w innych krajach, przyczynię się do rozwoju marki Kaufland w Polsce – mówiła Laura-Elena Manu, członkini zarządu Kaufland Polska.
W skład zarządu Kaufland Polska wchodzą aktualnie: prezes Gunnar Günther, a także członkowie zarządu: Marcin Łojewski, Ewelina Jarosińska, Adam Madeja, Gabriel Čuka i Laura-Elena Manu.

 

 

LEROY MERLIN

4 kwietnia br. Michał Sacha został wykreślony z KRS z pozycji członka zarządu Carrefour Polska. Od marca objął bowiem stanowisko dyrektor ds. marketingu i lidera omnicommerce w Leroy Merlin.
W ten sposób zarząd Carrefoura stał się czteroosobowy. Wiceprezesami zarządu są obecnie: Tareck OUAIBI i JEAN-FRANÇOIS DOHOGNE a członkami zarządu Justyna ORZEŁ i Marek LIPKA.
Marek Lipka, dyrektor handlowy i supply chain Michał Sacha, dyrektor ds. marketingu i e-commerce oraz Jean-François Dohogne, dyrektor ds. finasnów, inwestycji i nieruchomości w zarządzie zasiadali od 5 lutego 2020 r.
Do Carrefoura Michał Sacha dołączył w styczniu 2019, jako dyrektor marketingu, digital, IT, e-commerce i usług finansowych. 

LIDL

W kwietniu podaliśmy, że prezesem spółki Lidl Słowacja od 1 maja 2022 r. zostanie Adam Miszczyszyn, który z firmą związany jest od 20 lat. Przez pierwsze 8 lat kariery w firmie, zdobywał doświadczenie w Lidl Polska.
W latach 2007-2010 był dyrektorem pionu zakupów Lidl Polska – zarządzał całym asortymentem oraz odpowiadał za relacje z dostawcami. Od 12 lat rozwija swoją karierę w strukturach międzynarodowych firmy – m. in. odpowiadając za rozwój pionów zakupów we wszystkich spółkach narodowych oraz zarządzanie dużymi kategoriami produktowymi w Lidlu międzynarodowym. 

MAKRO

Z dniem 1 lipca br. stanowisko Dyrektora Pionu Handlowego i Członka Zarządu MAKRO Polska objął Sławomir Leszczyński. Zastąpił na tym stanowisku Herve Streifera.
Sławomir Leszczyński karierę w strukturach MAKRO Polska rozpoczął w 2015 roku jako Menedżer Kategorii w Dziale Konserwy i Koncentraty Spożywcze. W 2016 roku objął stanowisko Menedżera Działu Marka Własna, a w kolejnych latach wziął odpowiedzialność także za działy Koordynacji Promocji i Transformacji Zakupowej. Od 2020 roku piastuje w MAKRO stanowisko Menedżera Dywizji Handlowej w kategoriach spożywczych i świeżych.

RTV EURO AGD

W lipcu pisaliśmy, że Beata Jankowiak, była dyrektor marketingu Jeronimo Martins Polska, rozpoczęła pracę w sieci RTV Euro AGD.  W Biedronce pracowała ponad 20 lat. 

- To nie była dla mnie tylko praca, to była moja pasja, miłość, moje życie. Dziękuję wszystkim, których dane mi było spotkać na mojej drodze, uczyć się od nich, poznawać, doświadczać - napisała odchodząc z JMP.

Beata Jankowiak w sieci RTV Euro AGD pracuje od czerwca 2022 r. jako dyrektor ds. ekspansji i sprzedaży. 

- Z przyjemnością informuję, że w czerwcu dołączyłam do zespołu EURO RTV AGD, lidera polskiego rynku, znakomitej firmy z polskim kapitałem i rozpoczęłam pracę na stanowisku market expansion and sales director - podała.

ALLEGRO

1 września br. Roy Perticucci przejął obowiązki od Francoisa Nuytsa i objął funkcję nowego prezesa i członka zarządu Allegro. Proces sukcesji przebiegał zgodnie z planem.

Roy Perticucci w latach 2013-2020 zarządzał europejskimi operacjami oraz logistyką w firmie Amazon, równocześnie przez pewien czas odpowiadając za te same obszary w Ameryce Północnej. Uprzednio pełnił wysokie funkcje w Ahold (Albert.nl), Dixon’s oraz Tesco w Europie. Jako Development Director, a później Operations Director w Tesco.com nadzorował rozwój największej na świecie platformy zakupów z dostawą do domu. Jego wkład obejmował również uruchomienie pierwszego w firmie "dark store”, Wine Warehouse, a także dostawcy usług internetowych Tesco.net. Swoją karierę zawodową rozpoczynał jako programista w Accenture w Mediolanie, a potem jako konsultant w Boston Consulting Group w Monachium.

- Będziemy kontynuować strategiczną ścieżkę wytyczoną przez firmę, ponieważ potrzeby konsumentów są niezmienne - wciąż kluczowe są jak największy wybór, jak najlepsza cena i jak największa wygoda - mówił Roy Perticucci.

 

 

MCDONALD'S

1 października 2022 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora generalnego McDonald’s Polska. Nowym szefem polskiego rynku został Tomasz Rogacz, który wcześniej pełnił funkcję Senior Director Restaurant Development. Z kolei Adam Pieńkowski, który od sześciu lat zarządzał firmą, awansował do struktur globalnych obejmując stanowisko Vice President, Global Menu Strategy.

Tomasz Rogacz związany jest z McDonald’s od 2001 roku. Rozpoczął pracę w restauracji McDonald’s, a następnie awansował na kolejne stanowiska w strukturach firmy. W 2011 roku dołączył do McDonald’s Serbia jako Market Manager, a w latach 2014-2021 był Dyrektorem Generalnym organizacji w Czechach i na Słowacji. Pod kierownictwem Tomasza Rogacza restauracje na tych rynkach osiągnęły rekordowe wyniki sprzedaży i przeszły przez proces modernizacji.

Po 10 latach pracy za granicą, Tomasz wrócił do Polski i objął stanowisko Senior Director Restaurant Development. Był odpowiedzialny za działy: operacyjny, franczyzy, rozwoju biznesu i technologii. Z dniem 1 października rozpocznie nowy rozdział w karierze związany z kierowaniem i rozwojem McDonald’s w Polsce.

DINO

2 grudnia podaliśmy, że Rada Nadzorcza Dino Polska powołała Piotra Ścigałę na członka zarządu. Ścigała jest związany z Dino Polska od 2003 r.

W latach 2003-2004 pełnił funkcję kierownika marketu Dino. W latach 2004-2014 pełnił funkcje kierownicze w centrali firmy odpowiadając m. in. za obszary wsparcia istniejących i nowych marketów Dino, a także za kontrolę operacyjną sklepów. W 2014 r. objął stanowisko Dyrektora Działu Kontroli, w ramach którego organizuje i nadzoruje prace szeregu działów związanych z zapewnieniem jakości i funkcjonowaniem marketów Dino oraz centrów dystrybucyjnych. Jako członek kluczowych komitetów decyzyjnych spółki uczestniczy w rozwoju Grupy Dino. Posiada wykształcenie średnie techniczne.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum