Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sieci przed Wielkanocą promują ... alkohole

Z analizy gazetek promocyjnych, dokonanej przez instytut badawczy ABR SESTA wynika, że sieci handlowe zwiększyły liczbę ich publikacji przed Wielkanocą. Najczęściej promowanymi produktami są pomarańcze i mięso. Zauważalny jest także wzrost promocji napojów alkoholowych.
Reklama

Analizując gazetki promocyjne, pod uwagę wzięto okres od 29 lutego 2016 roku, czyli na cztery tygodnie przed Wielkanocą, gdyż w tym czasie pojawiły się ich pierwsze wydania zawierające ofertę świąteczną. Podobnej analizie poddano gazetki, które ukazały się w tym samym czasie w 2015 roku. Według danych, w tym roku wydano zdecydowanie więcej gazetek niż w minionym. Wynika to m.in. z przesunięcia daty świąt (w 2015 roku były one wcześniej, bo 5-6 kwietnia), ale także z faktu, że w tym roku do badania zaliczano także gazetki promujące ofertę na Dzień Kobiet.

- Biorąc pod uwagę analizowany czterotygodniowy, przedświąteczny okres, można zauważyć wzrost liczby gazetek zwłaszcza na dwa tygodnie przed Wielkanocą. Taka sytuacja miała miejsce już w 2015 roku. Jednak wydawane gazetki nie zawierają wyłącznie oferty świątecznej. Tylko kilka stron jej dotyczy, natomiast na pozostałą część gazetki składa się promocja regularnego asortymentu sklepu - mówi Marcin Dobek z ABR SESTA

Sieci handlowe zwiększają przed Wielkanocą liczbę promocji alkoholi, tworząc dedykowane oferty na 3 - 4 tygodnie przed świętami. Przykładowo Carrefour i Netto wydały gazetkę 12-stronicową z ofertą alkoholi, Żabka 16-stronicową, Tesco 24-stronicową, a Biedronka aż 32-stronicową. W ostatnim tygodniu przed świętami sieci zwykle wydają mniej gazetek, a to dlatego, że obowiązuje oferty z poprzednich tygodni. W ostatnim tygodniu sieci kładą większy nacisk na produkty świeże.

 - W tym roku Biedronka zmienia swoją ofertę, podążając śladami Lidla, i coraz częściej komunikuje kategorie tekstylne. „Modnie i wygodnie” to tematy gazetek sieci. Tuż przed świętami rozpoczęła się również pierwsza od lat kampania wizerunkowa sieci hipermarketów. Carrefour w kampanii Napoleona zdecydował się postawić na jakość. Jest ona komunikowana w gazetkach Carrefour we wszystkich formatach tj. hipermarketach, supermarketach, sklepach convenience) - dodaje Marcin Dobek.

 Najczęściej promowane SKU w okresie przedświątecznym to pomarańcze (zarówno w tym, jak i ubiegłym, roku) i produkty mięsne. W porównaniu z ubiegłym rokiem mięso jest tańsze o kilkanaście procent (np. schab wieprzowy, karkówka wieprzowa), ale nieco droższe są owoce (np. pomarańcze i jabłka).

 

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum