Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sklep spółdzielczy Dobrze: Zapewniamy zdrową żywność klientom i godziwe zarobki dostawcom

W Warszawie działa pięć spółdzielni, które zaopatrują się w zdrową żywność na potrzeby swoich członków. Od połowy 2014 w tej formule działa także sklep Dobrze - czytamy w gazeta.pl
Reklama


Dzisiaj kooperatywa liczy blisko 150 członków. Działa w formie stowarzyszenia, nie jest więc nastawiona na zysk. Każdy członek płaci składki - minimum 150 zł na pół roku. Członkostwo daje prawo do kupowania żywności po cenach producenta powiększonych o 8 proc. w zamian za pracę na rzecz kooperatywy. Ceny dla klientów zewnętrznych, a to ponad połowa wartości sprzedaży, powiększane są o 40 proc..

Jednym z celów kooperatywy jest wspieranie dostawców i płacenie im godziwie. - Znamy i odwiedzamy rolników. Jeśli kupujesz w hipermarkecie, nie wiesz, skąd towar się wziął - mówi Kuba Rok, członek kooperatywy. Kooperatywa chce być alternatywą dla sklepów eko. - Jest ich bardzo dużo, ale zwykle działają w logice kapitalizmu, nastawione są na zysk, a nie na zaspokojenie ważnej społecznej potrzeby. Zdrowa i nieprzetworzona żywność jest po prostu bardzo droga. Dostęp do niej, który powinien być prawem, staje się przywilejem bogatych. Tworzenie kooperatyw jest sposobem na ominięcie tej bariery - mówi Kuba.

Wszyscy pracują minimum trzy godziny w miesiącu na rzecz sklepu. Ten czas można odpracować w różnej formie: stojąc za ladą, przygotowując projekt graficzny czy jadąc po towar. Członkiem nie można zostać automatycznie. Raz w miesiącu organizowane są spotkania dla kandydatów.

W październiku przychody ze sprzedaży i składek były rekordowe i wyniosły ponad 70 tys. zł. Z tego ok. 12 tys. zł idzie na pensje, 1,5 tys. zł na najem lokalu, kolejne 2-3 tys. na media, transport, opakowania. Kosztem są też straty żywności. Zdecydowana większość przychodów to wydatki klientów i członków na żywność, ok. 3-4 tys. zł to przychody ze składek - podaje gazeta.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum