Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sklepy Browarek działały 20 lutego jako samoobsługa. Jest reakcja sieci

Sieć sklepów Browarek działających na Śląsku poinformowała na Facebooku, że działa w niedziele niehandlowe, ale tylko z pracownikami ochrony, bez pracowników sprzedaży, jako placówka samoobsługowa. Może się jednak okazać, że była to jedyna niedziela, w której sklep może handlowa. Inspektorzy mogą wkroczyć ze względu na brak pracownika, który może weryfikować wiek kupującego alkohol, brak możliwości płacenia gotówką i nieprzyjmowanie opakowań zwrotnych, które są ustawowymi obowiązkami placówek handlowych. Sieć przesłała do redakcji informację, że jej działalność jest w pełni zgodna z prawem.
Reklama

Sklepy Browarek, które pozwalają na samoobsługę sprzedają alkohol a jak wiadomo w ustawie o wychowaniu w trzeźwości wyraźnie zaznaczono, że wiek kupującego weryfikuje tylko sprzedawca. Jeżeli sprzedawcy nie ma w sklepie jego roli nie może przejąć ani kasa samoobsługowa ani pracownik ochrony, gdyż jemu takie uprawnienia nie przysługują. 

Dodatkowo sklep zastrzega, że płatność jest tylko kartą a jak wiadomo zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych, która obowiązuje od 5 listopada 2021 sklep musi udostępniać możliwość przyjmowania zarówno płatności gotówką jak i kartą. Jednocześnie przepisy nie przewidują sankcji za niestosowanie się do tej regulacji.

W tym samym poście na FB sklep zastrzega, że nie przyjmuje butelek zwrotnych a obowiązek przyjmowania opakowań zwrotnych wynika z art. 14 ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Jednostki handlu detalicznego są zobowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielkokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej. Wymiana opakowań to czynność w zakresie obsługi klienta, której sklep w tej sytuacji nie świadczy. 

Browarek ma kilka sklepów w Tychach, jeden w Katowicach i 1 w Lędzinach.
Z informacji, które docierają do nas wynika, że mogła to być pierwsza i ostatnia niedziela kiedy sklep mógł prowadzić swoją handlową działalność w niehandlową niedzielę. Otwartymi placówkami zainteresowała się bowiem inspekcja handlowa.

W przesłanym do redakcji komentarzu czytamy: "Nasza sieć nie umożliwia sprzedaży alkoholu nieletnim. Każdorazowy zakup alkoholu lub papierosów na kasie samoobsługowej jest automatycznie blokowany. Następnie analizowany jest wiek kupującego, przez system kamer skierowanych m.in. bezpośrednio na jego twarz. Jeżeli operator nie ma wątpliwości, odblokowuje kasę. Jeżeli wiek budzi jakiekolwiek wątpliwości osoby, która na bieżąco zdalnie kontroluje proces sprzedaży, na tablecie nad kasą wyświetla klientowi polecenie umieszczenia dowodu osobistego w wyznaczonym miejscu, aby zweryfikować jego wiek. Kamera, która do tego służy pozwala dokładnie odczytać dane dowodu, natomiast nie ma możliwości nagrywania żadnych treści. W najbliższym czasie na naszym profilu portalu fb zostanie udostępnione nagranie z instrukcjami w tym zakresie. Wskazany operator to osoba, która zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele należy do katalogu osób, które mogą sprzedawać i wykonywać czynności związane z handlem - wskazuje sieć.
Placówki, które nie posiadają personelu obsługującego klientów są zwolnione z obowiązku przyjmowania gotówki na podstawie art. 59ea. ust. 2. Pkt. 2 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (aktualnie obowiązujący tekst jednolity) - dodaje sieć.
Nasza sieć nie odmawia przyjęcia opakowań zwrotnych, a jedynie prosi, aby zwracać je wtedy, gdy to jest możliwe (w każdy inny dzień tygodnia). Art. 14 ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w żaden sposób nie nakłada na sklep działający w trybie samoobsługowym takiego obowiązku. 

Podsumowując, nasza działalność jest całkowicie zgodna z obowiązującym prawem - wskazuje przedstawiciel sieci Browarek.

Z informacji dlahandlu.pl wynika jednak, że weryfikowanie wieku to czynność związana z handlem, a ustawa o zakazie handlu przewiduje m.in. zakaz handlu ale także wykonywanie czynności handlowych i powierzenia czynności handlowych pracownikowi w niehandlowe niedziele.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum