Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sklepy internetowe też mają zakaz pracy w święta

Zbliżają się 4 dni świąteczne, w których będzie obowiązywał zakaz pracy w placówkach handlowych. Dotyczy to Świąt Wielkanocnych, które przypadają 24 i 25 kwietnia 2011 r. (niedziela i poniedziałek) oraz Święta Państwowego 1 maja i Święta Narodowego 3 maja (niedziela i wtorek) - podaje Gazeta Podatkowa.
Reklama

 W dniach świątecznych praca w placówkach handlowych jest niedozwolona. Wymieniona regulacja odnosi się wyłącznie do sklepów zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Nie obejmuje natomiast osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Zatrudnienie osoby na czas świąt w ramach umowy cywilnoprawnej nie może mieć na celu obejścia zakazu pracy w handlu. W placówkach handlowych mogą natomiast bez żadnych przeszkód pracować sami właściciele czy osoby z nimi współpracujące.

Zakaz obejmuje np. sklepy wielkopowierzchniowe, składy materiałów budowlanych, hurtownie czy domy towarowe. Zdaniem PIP wyłączone spod zakazu pracy w handlu w święta są m.in. apteki i stacje paliw.

Jak wynika ze stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy, zakaz pracy w handlu dotyczy również sklepów internetowych, tzw. wirtualnych (pismo GIP z dnia 13 grudnia 2010 r.).

Nieprzestrzeganie zakazu pracy w placówkach handlowych naraża pracodawcę na karę grzywny.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum