Zmiany stawek VAT w kasach sklepów. Jakie to koszty?

Ministerstwo wskazuje, że zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5 proc., tj. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
Jak podkreślono w komunikacie, zmiany w przepisach o VAT dotyczą także Wiążących informacji stawkowych (WIS). Oznaczają bowiem wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT.
"Zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) - ta nie ulega zmianie. Klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 lutego 2022 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią" - zaznaczono w komunikacie MF.
Resort zapewnił też, że jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, "Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu".
Tomasz Walczak, dyrektor marketingu sieci Intermarche wskazuje, że zmiana stawek VAT w kasach i cenówek przy półkach to ogromne obciążenie dla sklepów. - Część oferty - tej centralnej, zmienimy w dość prosty sposób (z 31 stycznia na 1 lutego) z poziomu centrali, za pomocą naszych systemów informatycznych. Ale Intermarche to franszyza oparta na lokalnych przedsiębiorcach, którzy w szereg produktów zaopatrują się lokalnie. Zmiany tych produktów będą wymagały osobnych, praco- i czasochłonnych procesów w każdym sklepie oddzielnie - wskazuje Tomasz Walczak. - Nie umiem dziś wskazać jaki to będzie dokładnie koszt finansowy, ale wiemy, że będzie on ogromnym obciążeniem dla sklepów. Dodatkowo zmiana cen musi znaleźć odzwierciedlenie także na półkach. W ramach regularnej zmiany oferty zmieniamy max. do 2000 cenówek. Z 31 stycznia na 1 lutego będziemy musieli zmienić ich 6000, a w największych naszych marketach nawet 8000, bo tyle produktów z oferty naszej sieci zostanie objęte redukcją VAT z 5 na 0 proc. Szacujemy, że cały pierwszy tydzień lutego musimy przeznaczyć na zmiany cen na półkach, aby były tożsame z tymi, które w systemie od 1 lutego będą już niższe - informuje Tomasz Walczak.
Kolejna sprawa to koszt jaki poniesie cała sieć z tytułu "zamrożenia" możliwości dopasowania cen do podwyżek rynkowych. - Wszyscy nasi dostawcy podnoszą ceny, nie dlatego że chcą więcej zarabiać, ale dlatego, że rosną ich koszty, choćby te związane z energią, kosztami opakowań, czy transportem. Natomiast od nas detalistów, w tym od Intermarche, oczkuje się zatrzymania tego procesu. I wkładając w to duży wysiłek finansowy oraz organizacyjny zgodnie z prawem, zrealizujemy obniżki, nie prowadząc przy tym działań wyprzedzających, jak nasza konkurencja, polegających na tym by "podnieść dziś, by obniżyć jutro i w efekcie mieć tyle samo albo nawet więcej" - deklaruje Tomasz Walczak, dyrektor marketingu Intermarche.
- Z uwagi na krótki okres dostosowania się do nowych przepisów oraz brak okresu przejściowego, nie ma technicznej możliwości, aby potraktować klientów indywidualnie i dokonać zmian na ich własnych bazach. Zmiana musiałaby być wykonana po zamknięciu sprzedaży 31.01, a kasa odpowiednio przeprogramowana na 01.02 - wskazuje Patrycja Targosz, dyrektor marketingu i PR w firmie Jantar.
Teoretycznie podatnicy mogą samodzielnie zmienić stawki w kasach zgodnie z instrukcją producenta dostarczaną wraz z urządzeniem, jednak doświadczenia lat poprzednich pokazały, że z różnych powodów najczęściej zwracali się o pomoc w tym zakresie do firm serwisujących urządzenia.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia procesu wspólnie z klientem. Całość akcji zmiany stawki VAT w głównej mierze odbywać się będzie stacjonarnie w centrali oraz oddziałach Jantar i będzie wiązała się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat z tytułu wykonanej usługi - dodaje Patrycja Targosz.