Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Skup butelek po nowemu czyli wysyp automatów w popularnych sklepach

Projekt przepisów, na mocy których w Polsce wprowadzony zostanie system kaucyjny ma lada moment trafić do Sejmu. Obecnie ustawa została przekazana do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Sklepy mają niewiele czasu by się do niej przygotować. Najpopularniejszą inicjatywą są obecnie butelkomaty. Od lat stawia je Kaufland a od niedawna Carrefour.
Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw ustanawiającej w Polsce system kaucyjny na wybrane rodzaje opakowań na napoje, w tym opakowania szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l.

 

 

Duże sklepy będą musiały przyjmować butelki

Zgodnie z projektem system kaucyjny będzie bezparagonowy. Oznacza to, że w celu odzyskania wcześniej uiszczonej kaucji użytkownik końcowy nie będzie musiał okazywać paragonu podczas zwracania opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym.
Zaproponowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni handlowej powyżej 200 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji.
Konsumenci będą mogli oddać opakowanie  w dowolnej jednostce handlowej, która przystąpi do systemu.

 

 

Ustawa kaucyjna przekazana do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów

Sekretarz stanu, Jacek Ozdoba, poinformował w styczniu, że projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Butelkomaty w Polsce. W których sklepach możemy oddać butelki?

Jak zatem do systemu kaucyjnego przygotowują się sieci handlowe? Czasu jak zwykle jest mało, więc pierwsze działania już podjęto. Najpopularniejszą inicjatywą są butelkomaty. Stawiają je: Kaufland, Żabka, Lidl, Carrefour czy PSH Lewiatan.

Biedronka na razie obserwuje. Uczestniczy w spotkaniach z POHID i EKO-PAK

Sieć Biedronka nie chciała nam zdradzić swoich planów wobec kaucji. Odpowiedziała w ten sposób:

- Z uwagą śledzimy proces legislacyjny dotyczący kwestii zarządzania odpadami opakowaniowymi także tymi typu PET, ale co do zasady nie komentujemy go. Uczestniczymy w spotkaniach w ramach Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, a także działamy wraz z organizacją REKOPOL powołaną, by działać na rzecz promocji recyklingu w Polsce, również po to, by być odpowiednio przygotowanymi do działania, gdy projektowane przepisy staną się obowiązującym prawem. Jednocześnie warte podkreślenia jest, że Biedronka jest jednym z członków założycieli Polskiego Paktu Plastikowego, aby wspólnie pracować nad zamknięciem obiegu plastiku w Polsce - mówi Agnieszka Koc, dyrektor działu Ochrony Środowiska w sieci Biedronka.  

Carrefour testuje system kaucyjny w woj. śląskim

11 stycznia Carrefour Polska podał, że wspólnie z EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań wychodząc naprzeciw planom Ministerstwa Środowiska i Klimatu dotyczącym wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego, wspólnie uruchamiają w 10 sklepach w województwie śląskim test butelkomatów, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie, sieć wypłaci klientom 15 groszy w postaci bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy. 

Automaty PETfur w sklepach Carrefour, fot. Carrefour
Automaty PETfur w sklepach Carrefour, fot. Carrefour

Butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu o nazwie PETfur stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina). Automaty przyjmują butelki oraz puszki w formie nie zgniecionej oraz takie, na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań. Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Żabka zbiera opakowania w EKOmatach

Sieć Żabka również stawia w sklepach automaty. Maszyny nazywają się EKOmat. Na początku roku w Bydgoszczy sieć wystartowała z projektem o nazwie Zielona Odnowa. Akcja ma ona na celu zaangażowanie uczestników w zbieranie butelek PET i puszek metalowych po napojach. Butelki zostaną przesortowane i zmielone na granulat, który stworzy butelki do wody marki własnej "Od Nowa". Zebrane puszki zostaną natomiast poddane procesowi recyklingu. 
Za przyniesione butelki i puszki klienci są wynagradzany żappsami (50 żappsów za jedną butelkę/puszkę spełniającą warunki).

EKOmat przy sklepie Żabka fot. mat.pras.
EKOmat przy sklepie Żabka fot. mat.pras.

Projekt EKOmatów wystartował w 2020 r. Wtedy Żabka Polska i Żywiec Zdrój podjęły strategiczne partnerstwo i podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały wspólne działania na rzecz zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych. Firmy rozpoczynają test przy użyciu EKOmatów – stworzonych specjalnie dla nich automatów umożliwiających selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu.

Butelkomaty w 12 sklepach Lidl. Kaufland ma już doświadczenie z kaucją

Na początku września 2022 r. dowiedzieliśmy się, że sieć Lidl testuje w swoich sklepach automaty do oddawania butelek PET. Wtedy butelki można było oddawać w 6 lokalizacjach. Od tego czasu ta liczba się podwoiła.Za każdą przyniesioną plastikową butelkę klient może odzyskać 5 groszy.

Obecnie butelki można oddać w następujących lokalizacjach Lidla:

1. Poznań ul. Kościelna 40, 60-857 Poznań
2. Poznań ul. Matyi 2, 61-586 Poznań (Galeria Avenida)
3. Swarzędz ul. Polna 23, 62-020 Swarzędz
4. Poznań ul. Warszawska 246A, 61-055 Poznań
5. Poznań ul. Ku Cytadeli 2, 61-719 Poznań
6. Poznań ul. Piątkowska 64, 60-651 Poznań
7. Poznań ul. Szymanowskiego 13, 60-685 Poznań
8. Poznań ul. Bobrzańska 19, 61-245 Poznań
9. Poznań ul. Abp. Dymka 212, 61-245 Poznań
10. Plewiska ul. Grunwaldzka 533/541, 62-064 Plewiska
11. Suchy Las ul. Obornicka 127, 62-002 Suchy Las
12. Skórzewo ul. Poznańska 100, 60-185 Skórzewo

Sieć Kaufland, która należy do tej samej grupy co Lidl, od lat stawia w swoich sklepach butelkomaty. Dzięki butelkomatom klienci sieci mają możliwość oddać szklane butelki zwrotne, w zamian za co otrzymują bon o wartości odpowiadającej kwocie kaucji, który mogą później zrealizować podczas zakupów w jej sklepach. Co jest istotne, aby skorzystać z butelkomatu, nie jest potrzebny paragon.

Sieci Lewiatan i Chorten też zainteresowane butelkomatami

Butelkomat sieci PSH Lewiatan, fot. mat.pras.
Butelkomat sieci PSH Lewiatan, fot. mat.pras.

PSH Lewiatan już we wrześniu 2021 r. informowała o testach butelkomatów przy wybranych placówkach. - Przez trzy miesiące testowaliśmy butelkomaty w wybranych sklepach we Włocławku i muszę przyznać, że zaskoczyło nas ich pozytywne przyjęcie przez mieszkańców oraz klientów naszej sieci. Po publikacji materiałów w prasie otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących pojawienia się butelkomatów we wszystkich sklepach naszej sieci. Kontynuujemy testy w województwie mazowieckim: w Grójcu i Rembelszczyźnie. Test to dla nas możliwość przygotowania sklepów pod kątem organizacyjnym w zakresie magazynowania surowca i przekazywania do recyklera, by mógł być przetworzony i ponownie użyty do stworzenia nowych produktów. Obserwujemy powstające rozwiązania prawne na polskim rynku i w zależności od nich rozważymy dalsze inwestycje, a także wdrożenie projektu na stałe w wybranych sklepach sieci – mówił wtedy Marcin Poniatowski, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan.

Sieć Chorten też interesują te urządzenia. W czerwcu 2021 r. podawaliśmy, że w Olsztynie w sąsiedztwie sklepu Chorten przy ul. Sobocińskiego 2 w specjalnym pawilonie mieszkańcy mogą zdać puszki i butelki, a w zamian odebrać bon, którego kwota zostanie uwzględniona przy zakupach lub donacją wesprzeć miejscowy szpital dziecięcy.

EKOMAT przed sklepem Chorten fot. mat.pras.
EKOMAT przed sklepem Chorten fot. mat.pras.

W ten sposób Mag Dystrybucja, olsztyńska firma zajmująca się dystrybucją napojów na terenie całej Polski zainaugurowała projekt pod nazwą „Ekomat”, który pozwoli klientom w łatwy sposób zwracać opakowania bezpośrednio do dedykowanych urządzeń. W niewielkim kontenerowym pawilonie, który został ustawiony przy sklepie Chorten na osiedlu Pieczewo, zamontowano automat ze zgniatarkami.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum