Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Smyk z rekordowymi przychodami. Duży udział e-commerce w sprzedaży

W 2022 roku Grupa Smyk Holding S.A. wypracowała ponad 2 mld zł przychodu ze sprzedaży prowadzonej w sieci ponad 270 własnych sklepów stacjonarnych zlokalizowanych w Polsce, Rumunii i Ukrainie oraz za pośrednictwem międzynarodowych partnerów handlowych, działających na 22 rynkach Europy i Azji.
Reklama
  • Grupa znacząco zwiększyła również przychody ze sprzedaży realizowanej w sklepie internetowym smyk.com oraz aplikacji mobilnej, które w minionym roku przekroczyły wartość 500 mln zł.
  • W 2023 roku Smyk zamierza utrzymać wysoką dynamikę wzrostu m.in. poprzez dalszy rozwój sieci sklepów stacjonarnych i kanałów e-commerce oraz poszerzenie portfolio produktów oferowanych pod markami własnymi COOL CLUB i SMIKI.

Smyk posiada w swojej ofercie produkty marek, takich jak LEGO, Fisher-Price, Hot Wheels, Barbie, Rainbow High czy Play-Doh, a także produkty marek własnych – COOL CLUB, która oferuje odzież, obuwie i akcesoria dla dzieci tworzone przez własny zespół projektantów oraz  SMIKI, będącą marką własną zabawek oraz akcesoriów niemowlęcych.

Smyk rozwinął e-commerce

W 2022 roku, Grupa osiągnęła przychody ponad 2 mld złotych. Oznacza to 27 % wzrost rdr. Dla sklepu internetowego smyk.com oraz aplikacji mobilnej – przychody wyniosły ponad 500 mln zł.

 

– Oferta Smyka, którą nieustannie poszerzamy o kolejne nowości produktowe, z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów – podkreślił Michał Grom, prezes zarządu Smyk S.A. – W 2023 roku zamierzamy kontynuować wysoką dynamikę wzrostu. W tym celu będziemy realizowali kolejne inwestycje w rozwój sieci sklepów stacjonarnych oraz kanałów e-commerce, przede wszystkim w Polsce i Rumunii, a także poszerzanie zakresu współpracy biznesowej z naszymi partnerami handlowymi działającymi na rynkach międzynarodowych – dodał Michał Grom.

Ponad 270 sklepów Smyk na terenie Polski

Obecnie Smyk to  sieć ponad 270 stacjonarnych sklepów własnych zlokalizowanych w Polsce, Rumunii oraz Ukrainie i kontynuuje jej rozwój poprzez nowe otwarcia. Kluczowymi rynkami dla dalszego rozwoju sieci własnych sklepów stacjonarnych Smyk jest Polska, w której znajduje się już ponad 230 sklepów oraz Rumunia z 27 sklepami w 19 miastach w całym kraju. Co istotne, w ciągu ostatnich pięciu lat spółka otworzyła w Rumunii blisko 20 sklepów i planuje otworzyć od 30 do 50 nowych w ciągu najbliższych 5 lat.

Smyk skupia się również na rozwoju w modelu omnichannel, inwestując w nowoczesne rozwiązania z obszaru e-commerce oraz zwiększając swoją obecność w wielu kanałach promocji i sprzedaży online. W 2023 roku spółka planuje poszerzenie portfolio marek własnych o kolejne kategorie produktowe.

Perspektywy rynku zabawek w 2023 roku

Sytuacja ekonomiczna sprawia, że w 2023 roku wiele zakupów, w tym także zabawek oraz ubrań dla dzieci, będzie bardziej przemyślanych. Można oczekiwać, że konsumenci będą staranniej porównywać oferty i wykorzystywać dostępne promocje.

 

Jednocześnie, jak pokazują dane historyczne oraz doświadczenia ostatnich lat, rynek zabawek dla dzieci charakteryzuje się dość dużą odpornością na różnego rodzaju wstrząsy, których efekty są często obserwowane w innych branżach – w ujęciu globalnym rynek ten wciąż odnotowuje stabilny wzrost i zgodnie z przewidywaniami, do 2028 roku jego wartość powinna przekroczyć 230 mld USD.

Sytuacja gospodarcza determinuje sprzedaż

Zgodnie z prognozami ekspertów, w perspektywie najbliższych miesięcy, jednym z istotnych motorów napędowych branży oraz czynnikiem wspierającym globalny wzrost rynku, będą również postawy oraz decyzje zakupowe podejmowane przez dorosłych, kupujących zabawki przede wszystkim z myślą o sobie. Jest to grupa konsumentów, która odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę na światowym rynku, odpowiadając już za ok. 25% rocznej sprzedaży. Charakteryzują się oni dużym sentymentem do określonych marek i zazwyczaj są skłonni wydać na nie więcej pieniędzy, w szczególności na przedmioty kolekcjonerskie oraz produkty przypominających im czasy dzieciństwa. Producenci zabawek coraz częściej tworzą dla nich odrębne linie produktowe, zdając sobie sprawę, jak dynamicznie rośnie grupa dorosłych, którzy nadal chcą się bawić.

 

Oprócz stosunku jakości do ceny, na decyzje zakupowe w 2023 roku tradycyjnie będą wpływały również wydarzenia z obszaru popkultury, możemy więc liczyć na popularność zabawek, odzieży czy gadżetów związanych m.in. z głównymi bohaterami ważnych produkcji filmowych. Zapowiedziane na 2023 rok premiery z pewnością znajdą swoje odzwierciedlenie w propozycjach zabawek oferowanych przez producentów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum