Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Solidarność Tesco: Nie mówimy nocnej zmianie „nie” tylko dla zasady

6 marca br. odbyło się kolejne spotkanie związkowców z Tesco z zarządem firmy. Rozmawiano przede wszystkim o nowym grafiku i organizacji pracy. – Nie zapadły wiążące decyzje, ale grafiki na najbliższą niedzielę są już rozpisane. Zmiana zacznie się kwadrans po północy. Jest to sprzeczne z wewnątrzzakładowym aktem prawnym jakim jest regulamin pracy – mówi w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca „Solidarności Tesco”.
Reklama

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele określa, że doba pracownicza trwa od godz. 24 do godz. 24. Ustawa jest aktem nadrzędnym względem wewnątrzzakładowego regulaminu pracy, który jest z naszego punktu widzenia korzystniejszy, bo określa czas rozpoczęcia pracy na godz. 6 rano  – tłumaczy Elżbieta Jakubowska.

- Chcę wyraźnie pokreślić – nie mówimy zmianom: „nie, bo nie”. Jednak pracodawca nie przedstawił argumentów, które uzasadniałyby konieczność rozpoczęcia pracy po północy. Tesco mówi o spadku sprzedaży, ale nie popiera tego analizą danych. A przecież mieliśmy dotychczas dni świąteczne i pracownicy rozpoczynali pracę po święcie o 6 rano. Czy towar dojedzie do wszystkich sklepów od razu po północy? W naszej opinii nie ma uzasadnienia biznesowego dla takiej decyzji - dodaje.

Jak mówi, są działy, które muszą zaczynać pracę wcześniej, dotyczy to np. piekarni. – 4 rano to wystarczająca godzina w tym przypadku. Tesco nie patrzy na to, czy pracownicy mają jak dojechać do pracy, czy będą bezpieczni. Dla nas to kluczowe. Decyzję pracodawcy oceniamy jako zbyt pochopną, nie skonsultowaną z nami. Pozytywny odbiór niedzieli jako dnia wolnego, spędzonego z rodziną, zostanie całkowicie zaburzony – mówi przewodnicząca związkowców.

Co zrobi „Solidarność” ? – W niedziele po północy musimy stawić się w pracy, ale zgłosimy sprawę do PIP. Niech inspekcja oceni, czy jest to zgodne z prawem – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (12)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum