Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sondaż dla rp.pl: Trzech na czterech Polaków uważa, że inflacja może przekroczyć 20 proc.

77,5 proc. respondentów uważa, że inflacja w Polsce może w najbliższych miesiącach przekroczyć 20 proc., przeciwnego zdania jest 9,2 proc. ankietowanych, a13,3 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
Reklama

W sondażu, którego wyniki opublikowano w sobotę, na pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem inflacja w Polsce może w najbliższych miesiącach przekroczyć 20 proc.?", 77,5 proc. respondentów odpowiedziało "tak", 9,2 proc. ankietowanych powiedziało "nie", a zdania w tej kwestii nie ma 13,3 proc. respondentów.

"O wzroście tempa przyrostu poziomu cen w najbliższych miesiącach częściej mówią kobiety (80 proc.) niż mężczyźni (74 proc.). Obawa przed przyspieszającą inflacją maleje wraz z wiekiem respondentów (84 proc. - badani do 24 roku życia, 76 proc. - badani, którzy skończyli 50 lat)"- skomentowała wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Wskazała, że przyspieszający wzrost poziomu cen budzi obawę wśród 4 na 5 osób z wyższym wykształceniem (81 proc.) oraz u 85 proc. badanych z dochodami przekraczającymi 5 tys. zł netto. "Wzrostu inflacji powyżej 20 proc. spodziewa się ponad 4 na 5 osób z miast liczących od 100 do 199 tys. mieszkańców" - wskazała Maruszczak.

Redkacja przypomniała, że GUS podał 14 października oficjalne dane dotyczące inflacji za wrzesień - w tym miesiącu, rok do roku, ceny wzrosły o 17,2 proc. Jak dodano, inflacja na poziomie 17,2 proc. ostatni raz notowana była 25 lat temu.

Badanie przeprowadzono przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel 11 i października 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. (PAP)

aop/ ktl/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum