Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Specjał i Bać Pol mogą być liderami konsolidacji na rynku hurtu

Ubiegły rok nie obfitował w transakcje fuzji i przejęć na rynku handlu, nie wydarzyło się też nic niespodziewanego. Jedną z tych akwizycji, na które warto zwrócić uwagę, jest przejęcie przez Grupę Kapitałową Specjał aktywów należących do znajdującego się w upadłości Rabatu Service, czyli spółki LD Holding zarządzającej sieciami eLDe, Livio, Sieć 34 - ocenia Krzysztof Badowski, partner zarządzający w Roland Berger.
Reklama
- W ubiegłym roku było kilka transakcji, ale wydaje mi się, że nie wydarzyło się nic, czego nie można byłoby się spodziewać. Nawet transakcja przejęcia Reala przez Auchan była długo zapowiadana - mówi Krzysztof Badowski, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Zwróciłbym uwagę na przejęcie przez Specjał byłych aktywów grupy Bomi. Widać, że wśród polskich dystrybutorów jest grupa podmiotów, które próbują i będą próbować tworzyć przeciwwagę do tego, co robi Eurocash. Kulisów tego przedsięwzięcia nie znam, ale wydaje mi się, że takie podmioty jak Specjał czy Bać Pol, należące do największych na tym rynku, chcą brać aktywny udział w procesie konsolidacyjnym. Myślę, że ci gracze będą liderami konsolidacji w najbliższej przyszłości - dodaje.

Jego zdaniem, transakcja przejęcia LD Holding jest przykładem „lekkiej", powierzchownej konsolidacji. Natomiast większa część konsolidacji rynku odbywa się poprzez łączenie się w sieci partnerskie czy franczyzowe, gdzie najczęściej jest to miękka franczyza.

Krzysztof Badowski zauważa, że w ubiegłym roku celem transakcji fuzji i przejęć był głównie zamiar zwiększenia skali.

- Transakcji nie było znowu tak dużo. Jedna z nich wynikała przynajmniej po stronie sprzedającego, z sytuacji ekonomicznej. Była to grupa Bomi. Natomiast główną przyczyną po stronie kupujących była chęć zwiększenia skali. Na przykład Specjał dokonał transakcji by mieć większą możliwość powalczenia na rynku hurtowym z Eurocash i by być lepszym partnerem dla producentów na rynku FMCG - mówi Krzysztof Badowski.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum