Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Spółka PreZero z Grupy Schwarz ukarana za zmowę przetargową

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył kary za zmowę przetargową na siedmiu przedsiębiorców zajmujących się m.in. odbiorem odpadów. Utworzone przez firmy konsorcjum służyło ograniczeniu konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez związek gmin aglomeracji poznańskiej. Wśród ukaranych jest jedna ze spółek PreZero z Grupy Schwarz, właściciela Lidla i Kauflandu.
Reklama

Zmowy przetargowe są szczególnie szkodliwe, gdy dotyczą zamówień publicznych, ponieważ narażają na straty ogół społeczeństwa.
W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorcy mogą brać udział w przetargach w formie konsorcjum. Prawo dopuszcza możliwość startu przedsiębiorców w przetargu w ramach konsorcjum. Jeśli jednak firma może samodzielnie wykonać usługi lub mogą być one zrealizowane przez mniejszą liczbę podmiotów, to przystąpienie do przetargu w formie konsorcjum może zostać uznane za ograniczającą konkurencję zmowę przetargową.

Zmowa na rynku odbioru odpadów

Tak było w przypadku siedmiu przedsiębiorców: Remondis Sanitech Poznań, PreZero Dolny Śląsk, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, EKO-TOM Turguła, ORDO Poznań, Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom i KDS. Konsorcjum w tym składzie wzięło udział w 15 przetargach na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych we wszystkich sektorach na lata 2018-2022 organizowanych przez Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”, obejmujący miasto Poznań oraz osiem okolicznych gmin. W większości przypadków wygrało konsorcjum siedmiu przedsiębiorców, a po pozyskaniu zlecenia poszczególne firmy działały samodzielnie na terenie, który był przez nie obsługiwany w poprzednich latach.

Postępowanie antymonopolowe wykazało, że konsorcjum było założone w celu uniknięcia rywalizacji w postępowaniach przetargowych. O te same zlecenia firmy mogły ubiegać się oddzielnie lub zawiązując współpracę z mniejszą liczbą partnerów.

- Siedmiu przedsiębiorców utworzyło konsorcjum, które było zmową przetargową w celu uniknięcia rywalizacji o zamówienia. Firmy brały wspólnie udział w przetargach, dzieląc się zamówieniem, zamiast o nie konkurować. Ograniczenie liczby ofert w przetargu zmniejsza poziom presji konkurencyjnej, a w konsekwencji prowadzi do wyższych cen. Taka praktyka jest niedopuszczalna i stanowi bardzo poważne naruszenie prawa – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

UOKiK nakłada karę na firmy działające na rynku odpadów, fot. mat. pras. UOKiK
UOKiK nakłada karę na firmy działające na rynku odpadów, fot. mat. pras. UOKiK

Kary dla spółek zajmujących się odbiorem odpadów

Za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych, Prezes UOKiK nałożył łączną karę w wysokości: 7 224 222,21 zł:

4 539 078,26 zł na Remondis Sanitech Poznań
1 363 499,98 zł na PreZero Dolny Śląsk
473 761,15 zł na Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys
404 869,15 zł na EKO-TOM Turguła
112 331,47 zł na ORDO Poznań
176 643,82 zł na Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom
154 038,38 zł na KDS 

Najwyższa kara została nałożona na Remondis - lidera konsorcjum i inicjatora porozumienia naruszającego konkurencję. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co wiemy o PreZero

PreZero jest częścią Grupy Schwarz, jednego z wiodących detalistów spożywczych w Niemczech i Europie, właściciela sieci Lidl i Kaufland.

Grupa PreZero obecna w Polsce od 2018 roku stale rozwija swoją działalność i po przejęciu spółek zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem od SUEZ w czerwcu 2021 roku zatrudnia około 4000 osób w 48 lokalizacjach i zarządza 12 zakładami gospodarki odpadami, w tym zakładem Waste-to-Energy (ITPOK) w Poznaniu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum