Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sprzeciw SII wobec likwidacji raportów kwartalnych

26 listopada 2013 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego 2013/50/UE zmieniająca dyrektywę 2004/109/WE. Jak informuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, w ślad za nią radykalnej zmianie ulec może transparentność spółek i europejskich giełd, w tym polskiego rynku kapitałowego. W rezultacie znacznie może się obniżyć bezpieczeństwo obrotu i akcjonariuszy.
Reklama

- Najistotniejsza zmiana przepisów unijnych dotyczy zakazu ustanawiania przez państwa macierzyste obowiązków publikacji raportów okresowych innych niż raporty roczne i półroczne. Jednocześnie w drodze wyjątku od tego zakazu dyrektywa przewiduje możliwość nałożenia przez poszczególne państwa obowiązku przekazywania innych raportów okresowych niż wyżej wymienione, ale pod warunkiem, że nie będą one stanowić nieproporcjonalnego obciążenia finansowego, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz że treść wymaganych dodatkowych informacji finansowych będzie proporcjonalna do czynników przyczyniających się do podejmowania decyzji inwestycyjnych przez inwestorów. W ocenie Komisji Europejskiej obowiązek publikacji m.in. raportów kwartalnych stanowi znaczne obciążenie dla małych i średnich firm, których papiery znajdują się w obrocie na rynkach regulowanych, a obowiązek ten nie jest konieczny dla ochrony inwestorów i zniechęca do inwestycji długoterminowych - poodaje SII.

W ostatnim czasie KNF zbierała opinie uczestników rynku na temat transpozycji treści dyrektywy do polskich przepisów. SII w przesłanym do KNF pod koniec ubiegłego tygodnia stanowisku przedstawiło liczne argumenty za pozostawieniem w polskich przepisach regulacji dotyczących raportów kwartalnych, wnioskując przy tym aby KNF podjęła wszelkie możliwe działania i kroki celem doprowadzenia do sytuacji, w której na spółki nałożony zostanie wymóg publikacji takich raportów. Stowarzyszenie wyraziło także stanowczy sprzeciw wobec możliwości likwidacji raportów kwartalnych podnosząc, że doprowadzenie polskich regulacji do takiego stanu prawnego jest bezwzględnie niedopuszczalne i niebezpieczne dla rynku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum