Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sprzedaż owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach będzie zakazana?

Grupa 25 posłów pisze do ministra klimatu i środowiska interpelację w sprawie zakazu sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach. Takie przepisy wchodzą m.in. w Hiszpanii i we Francji.
Reklama

Z treści interpelacji możemy się domyślać, że za takimi rozwiązaniami opowiadają się: Agnieszka Pomaska, Krzysztof Piątkowski, Marta Wcisło, Piotr Borys, Konrad Frysztak, Krzysztof Gadowski, Aleksandra Gajewska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Agnieszka Hanajczyk, Klaudia Jachira, Michał Jaros, Michał Krawczyk, Robert Kropiwnicki, Henryka Krzywonos-Strycharska, Artur Łącki, Małgorzata Niemczyk, Paweł Olszewski, Katarzyna Osos, Monika Rosa, Marek Rząsa, Franciszek Sterczewski, Adam Szłapka, Cezary Tomczyk, Jarosław Urbaniak, Monika Wielichowska.

Posłowie piszą: " (...) według hiszpańskich mediów sprzedaż owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach zostanie w Hiszpanii zakazana. Zakaz będzie obowiązywał w przedsiębiorstwach detalicznych (zarówno w sklepach osiedlowych, jak i supermarketach) od 2023 r. Jest to jeden ze środków przewidzianych w dekrecie królewskim w sprawie opakowań i odpadów, który rząd hiszpański obecnie finalizuje.
Zakaz pakowania w przypadku owoców i warzyw będzie dotyczył partii o wadze poniżej półtora kilograma. Jest to zakaz podobny do tego zawartego we francuskiej ustawie antyodpadowej, która wejdzie w życie w tym kraju w 2022 roku. Jak można przeczytać w tamtejszych mediach, oba te kraje dążą do „najskuteczniejszej walki z nadużywaniem opakowań”, ostrzegając jednocześnie, że „zanieczyszczenie plastikiem już przekroczyło wszelkie granice”.

Grupa posłów pyta:
- Czy ministerstwo prowadzi prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu, ze szczególnym uwzględnieniem pakowania w plastik owoców i warzyw?
- Jeśli tak, to na jakim etapie znajdują się ww. prace? Jeśli nie, dlaczego ww. prace nie są prowadzone?
- Czy ministerstwo dostrzega problem nadużywania plastiku w codziennym życiu Polaków oraz wywołane przez to negatywne skutki dla zdrowia obywateli?
- Jakie działania dotychczas podejmowało ministerstwo w tej kwestii?

Interpelacja zostałą zgłoszona pod koniec września. Czekamy na odpowiedź ministerstwa.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum