Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Stanisław Szwed o zakazie handlu w niedziele: Analizowane są nierozważane dotychczas możliwości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje napływające informacje dotyczące kwestii związanych ze stosowaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r., które budzą wątpliwości w praktyce. Wnioski z nich płynące są analizowane i będą brane pod uwagę w przypadku podjęcia prac legislacyjnych. Analizowane są także inne – nierozważane dotychczas – możliwości - podał Stanisław Szwed, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.
Reklama

Posłanka Katarzyna Osos wystosowała interpelację ws. ewentualnej nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Jej zdaniem wprowadzony zakaz handlu w niedziele od samego początku rodził skrajne emocje. Przeciwko temu rozwiązaniu najgłośniej protestowali pracodawcy oraz część przedsiębiorców. Wśród samorządowców, jak i części obywateli, funkcjonowało przekonanie, że to rozwiązanie może dobrze wpłynąć przede wszystkim na lokalnych sprzedawców, którzy otrzymali narzędzie, pozwalające na konkurowanie z większymi sklepami.
- Wiemy już, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmowany jest temat zniesienia zakazu handlu w miejscowościach turystycznych. Rzecz w tym, że nie ma pojęcia „miejscowość turystyczna” i każde rozwiązanie proponowane wybiórczo będzie niesprawiedliwe - pisze posłanka.

Na pismo z up. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedział Stanisław Szwed.

- Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadziła etapowe ograniczenie handlu w niedziele i święta w placówkach handlowych. Docelowa regulacja ograniczenia handlu, zgodnie z którą zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, zaczęła obowiązywać 1 stycznia br. Należy zauważyć, że dopiero po upływie odpowiedniego czasu od przedstawionego powyżej pełnego wejścia w życie ustawy będzie możliwe dokonanie oceny skutków jej obowiązywania.
Warto podkreślić, że dla dokonania przedmiotowej oceny, niezwykle ważna jest obserwacja funkcjonowania zakazu handlu i wykonywania czynności związanych z handlem – w różnych postaciach i zakresach, obejmujących różną liczbę niedziel wolnych od handlu w poszczególnych latach.
Mając na uwadze powyższe, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje napływające informacje dotyczące kwestii związanych ze stosowaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r., które budzą wątpliwości w praktyce i pozostaje w stałym kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy m.in. w zakresie wyników kontroli przestrzegania przepisów ustawy.
Wnioski z nich płynące są analizowane i będą brane pod uwagę w przypadku podjęcia prac legislacyjnych. Analizowane są także inne – nierozważane dotychczas – możliwości. Jednak jest za wcześnie, by odnieść się do konkretnego rozwiązania - pisze Stanisław Szwed.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum