Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Stokrotka z nową polityką cenową w kategorii mięs

Jak wynika z danych NIelsena w IV kw. 2015 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc., w segmencie supermarkety o 3,7 proc., zaś w sieci Stokrotka o 13,1 proc. Wzrosty ponad rynek to efekt otwarć nowych sklepów, ale także wzrostu sprzedaży LfL o 1,4 proc. w IV kw. 2015 roku, nowej polityki cenowej w kategorii mięs i prowadzonych programów lojalnościowych.
Reklama

Jak informuje Dariusz Kalinowski, prezes Stokrotki nowe sklepy mają inną politykę cenową, która ma pokazać klientom, że Stokrotka jest właściwym miejscem na zakupy, ze świeżym szerokim asortymentem, ale także dobrymi cenami. Odbija się to na marży, która jest w tych placówkach niższa. Jednak jak zaznacza prezes Kalinowski kilka projektów, które sieć zaplanowała i wprowadziła w 2015 roku przyniosła i przynosi niebywale pozytywne efekty. Odbija się to na niespodziewanie dobrych wartościach LfL osiąganych przez sieć Stokrotka w I kw. 2016 roku. Jednym z projektów, który został wprowadzony w sklepach Stokrotki z początkiem 2016 roku jest obniżenie cen mięs o 2-3 proc. i dostosowanie ich poziomem cenowym do konkretnych lokalizacji. Jak przekonuje Dariusz Kalinowski najłatwiejszym konkurentem w tej kategorii jest dla supermarketu, dyskont, który co do zasady sprzedaje mięso pakowane, a zatem droższe. Dobre pozycjonowanie cenowe na tle dyskontowej konkurencji nie jest trudne, ale Stokrotka stara się konkurować także ze sklepami, które sprzedają świeży asortyment zza lady. Firma zanotowała niespodziewanie dobre wyniki obniżki cen mięsa, a przez to wzrosty sprzedaży. W sklepach Stokrotki lada serwisowa odpowiada za ok. 10 proc. sprzedaży danej placówki.  

Jak zaznacza Dariusz Kalinowski sieć Stokrotka w 2016 roku zwiększy nakłady na działania marketingowe i będzie podejmowała kolejne działania lojalnościowe. Poza bilbordami i gazetkami w szerszym zakresie będzie korzystała z reklamy w radiu. 

Koszty związane z otwarciem nowych sklepów Stokrotka wyniosły w IV kw. 2015 1,8 mln zł, zaś w całym roku 6 mln zł. Koszty zamknięcia sklepów w 2015 roku zamknęły się kwotą 1,4 mln zł. Na modernizację obiektów firma przeznaczyła 13,9 mln zł. CAPEX na 1 otwarty sklep własny wynosi 0,8 mln zł. W całym 2015 roku nakłady inwestycyjne wyniosły 65,5 mln zł. W 2016 ich poziom ma być podobny. Pod koniec roku 2016 lub na początku 2017 może zostać otwarte kolejne centrum dystrybucyjne. Od 2016 roku Stokrotce ma przybywać ok. 20 supermarketów, 30 marketów własnych i 50 sklepów franczyzowych. Choć firma stawia na rozwój organiczny sieć Stokrotka nie wyklucza przejęć podmiotów detalicznych. Przejęte w zeszłym roku sklepy Frac i Mix mają zostać włączone w struktury firmy w I kw. 2016 roku.

Pod względem struktury do sieci należą 241 supermarkety, generujące 511,8 mln zł przychodów, 56 marketów własnych generujących 52,5 mln zł, 30 sklepów franczyzowych, generujące 13,1 mln zł.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum