Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Święta bez marnowania żywności według zasady 4P

W okresie świątecznym marnujemy o 30 proc. więcej jedzenia niż w pozostałych miesiącach w roku i tylko od nas zależy, czy w tym roku poprawimy tę statystykę. Nie jest jeszcze za późno. Jak to zrobić? Radzi Anna Kurnatowska, Country Director Too Good To Go.
Reklama

Święta według zasady 4P

- Przygotowując się na święta, korzystajmy z praktycznej zasady 4P: planuj, przechowuj, przetwarzaj, podziel się. W pierwszej kolejności sprawdźmy, jaki jest stan naszych szafek oraz zamrażarki, i wykorzystajmy te produkty, które już mamy w naszych zapasach. Dokładnie sporządzona lista zakupów, powstała w oparciu podstawie wielkość porcji i planowaną liczbę gości, pozwoli uniknąć zdublowanych produktów oraz powtórnych wizyt w sklepie. Wszystko to, co zostanie po świętach, zapakujmy w pojemniki, rozdajmy najbliższym lub — jeśli jest taka możliwość — pozostawmy w lokalnej jadłodzielni. Świąteczne jedzenie, oprócz tego, że jest przepyszne, ma też inną zaletę: w zdecydowanej większości nadaje się do zamrażania i zachowuje świeżość na długie tygodnie - przekonuje Anna Kurnatowska, Country Director Too Good To Go.

Przetwarzanie z kolei pozwoli nadać potrawom drugie życie. Przykłady?

- Z mandarynek można przygotować syrop, a z zeschniętego makowca — słodkie trufle. Na blogu i na profilu Too Good To Go w mediach społecznościowych dzielimy się takimi pomysłami - dodaje Anna Kurnatowska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum