Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sylwester na Węgrzech tradycyjnie pod znakiem parówek

Parówki są tradycyjnie najpopularniejszym daniem serwowanym w sylwestra na Węgrzech. Tego dnia przypada 20 proc. rocznej konsumpcji tego artykułu – poinformowała w czwartek Narodowa Izba Gospodarki Rolnej (NAK).
Reklama

W zeszłym roku na Węgrzech sprzedano 4 tys. ton parówek wartości 5,5 mld forintów (ponad 68 mln zł), przy czym pod koniec roku najczęściej kupowano kilogramowe opakowania.

Przypuszcza się, że zwyczaj jedzenia w sylwestra parówek przywędrował na Węgry z Niemiec, a przyjął się tym łatwiej, że według tradycyjnych wierzeń tego dnia nie należy spożywać ryb ani drobiu, gdyż z rybą odpłynie, a z drobiem odfrunie szczęście.

Według dyrektora ds. bezpieczeństwa żywności w Narodowym Urzędzie Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (Nebih) Gyoergya Plevy, zgodnie z węgierskimi przepisami produkt może nosić nazwę parówki tylko wtedy, gdy zawartość mięsa jest w nim nie mniejsza niż 51 proc.

Jak podkreślają eksperci, parówki powinny być jednakowej długości i nie ulegać deformacji podczas podgrzewania. Nie mogą zawierać drobinek kości ani sierści. Dobra parówka jest poza tym giętka i ani miękka, ani twarda.

Specjaliści Nebih wskazują też, że parówek nie należy gotować, gdyż jest to w pełni gotowy produkt, a tylko na 2 minuty wrzucić do wrzącej wody, gdyż w przeciwnym wypadku wygotują się z nich substancje smakowe i aromaty.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum