Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Butelki po małpce nie zwrócisz w sklepie. A po piwie?

Wiceminister Jacek Ozdoba przedstawił informacje na temat stanu prac na projektem ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami. Znamy już główne założenia.
Reklama

System kaucyjny dla sklepów powyżej 200 mkw.

Jakie główne zmiany niesie nowy dokument?

Ministerstwo proponuje objęcie systemem kaucyjnym butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Systemem nie będą objęte jednorazowe butelki szklane, ponieważ objęte są one opłatą produktową, a włączenie ich do systemu byłoby – zdaniem ekspertów, z którymi konsultowało się ministerstwo – zbyt dużym obciążeniem dla uczestników systemu.

System nie obejmie także puszek stalowych ani kartonowych opakowań do napojów, choć ministerstwo nie wyklucza możliwość rozszerzenia go o te opakowania w przyszłości.

Vacatio legis dla projektu ma wynosić 24 miesiące co oznacza, że system zacznie działać w 2025 r.

Z opakowaniem do sklepu bez paragonu

Jacek Ozdoba wyjaśnia, że system będzie „bezparagonowy” - konsument nie będzie musiał okazać paragonu, by wykazać, że produkt został kupiony w tej właśnie placówce, w której zwraca opakowanie.

Proces legislacyjny ministerstwo chce zakończyć jeszcze w tym roku.

Urząd nie ustalił wysokości kaucji za poszczególne rodzaje i wielkości opakowań.

Jacek Ozdoba Twitter
Jacek Ozdoba Twitter

Pierwotny projekt ustawy

Ministerstwo klimatu w styczniu przygotowało projekt o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. (załącznik do pobrania pod artykułem).

Projekt przewiduje zmiany w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi i stanowi częściową transpozycję do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 czerwca 2019 r. W art. 9 dyrektywy zawarty jest obowiązek zapewnienia selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych powstałych z butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77% w 2025 r. oraz 90% w 2029 r.

Projekt określa wymagania dotyczące utworzenia i prowadzenia systemu kaucyjnego, który będzie wspomagać selektywne zbieranie odpadów powstałych z tych opakowań.

Na rządowych stronach pojawił się już projekt nowej ustawy (do pobrania pod artykułem).

Reklama

Do pobrania

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum