Szykują się zmiany w przepisach o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie znowelizuje obowiązujące przepisy pod kątem dostosowania ich do dyrektywy UE.
Projekt wprowadza następujące zmiany do rozporządzenia:
Przepisy ogólne
Zmiana w § 2 w ust. 1 rozporządzenia dotyczy zakresu stosowania przepisów rozporządzenia poprzez dodanie zastrzeżenia § 135 ust. 8, w którym jest mowa o wymogu zaopatrzenia instalacji ogrzewania w istniejących budynkach w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej w przypadku wymiany źródeł ciepła, jeżeli jest to możliwe z technicznego punktu widzenia i uzasadnione ekonomicznie.
Instalacje ogrzewcze
W § 135 wprowadzono następujące zmiany:
1) dodano ust. 7, który zawiera wymóg w zakresie wyposażenia nowych budynków
w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej, jeżeli jest to możliwe z technicznego punktu widzenia i uzasadnione ekonomicznie.
Użyte w projektowanym przepisie określenie „strefa ogrzewana” rozumiane jako zespół pomieszczeń obsługiwanych przez te same systemy techniczne, mające te same przeznaczenie, w których temperatura wewnętrzna różni się o nie więcej niż 4 K. Określenie to funkcjonuje w przepisach techniczno-budowlanych i jest powszechnie stosowane w związku z projektowaniem oraz sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej budynków.
2) dodano ust. 8, który zawiera wymaganie w zakresie wyposażenia budynków istniejących w urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie
w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonej strefie ogrzewanej, w przypadku wymiany źródeł ciepła.
Instalacja elektryczna
W § 180 zmieniono brzmienie pkt 1 przez wprowadzenie wymogu stosowania infrastruktury na potrzeby ładowania pojazdów elektrycznych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1124, 1495, 1527 i 1716).
Przepisy przejściowe
W § 2 projektu znajdują się przepisy przejściowe. Zgodnie z § 3 projektu, rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
W projektowanym rozporządzeniu nie przewidziano nowych rozwiązań poza tymi, które są realizacją działań związanych z wdrożeniem części postanowień dyrektywy 2018/844/UE.
- Wprowadzone zmiany projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mogą mieć wpływ na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw oraz rozwój badań nad nowymi technologiami, na skutek rozwoju elektromobilności, stanowisk do ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną, a także wprowadzeniem automatyki w budynkach, wykorzystywanej do celów zarządzania energią cieplną w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonych strefach ogrzewanych - uzasadnia autor projektu.
Planowane jest 14-dniowe vacatio legis dla projektowanego rozporządzenia.