Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ta sieć wyszła z tarapatów. Zamknęła 9 nierentownych sklepów i ma zysk

Organic Farma Zdrowia przeszła restrukturyzację. Zamknięto 9 nierentownych sklepów. Udało się wypracować zysk. Rok temu raportowano o milionowych stratach.
Reklama

- IV kwartał 2022 zakończył się dla naszej spółki sprzedażą 15,5 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 12% r/r, na bazie LfL. Grupa odnotowała sprzedaż na poziomie 28 mln, co oznacza wzrost o ok. 4%. W całym roku 2022 spółka wypracowała blisko 54 mln zł sprzedaży co oznacza wzrost o 7,5% na bazie LfL (spółka zamknęła 9 trwale nierentownych sklepów). Spółka dystrybucyjna Eko-Wital zakończyła 2022 rok sprzedażą 66,1 mln zł co oznacza wzrost o 4%, a cała Grupa odnotowała 103 mln zł sprzedaży co oznacza wzrost o 2,5% r/r, a na bazie LfL wzrost o ok. 5% r/r. - piszą w liście do akcjonariuszy  Sławomir Chłoń i Przemysław Tomaszewski, prezes i wiceprezes zarządu.

 

 

Organic Farma Zdrowia: Jest zysk


- W IV kwartale 2022 roku, zarówno spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 937 tys. zł i zysk EBITDA w kwocie 565 tys. zł, jak i Grupa osiągnęła odpowiednio 730 tys. zł zysku netto i 458 tys. zł zysku EBITDA, co w porównaniu do milionowych strat rok wcześniej jest ogromnym osiągnięciem i dowodem, że realizowany z pełną determinacją szeroko zakrojony plan restrukturyzacyjny, był dobrze zaplanowany, miał sens i przynosi spodziewane efekty - podkreśla sieć.


- W świetle kontynuacji niespotykanie dużej ilości negatywnych czynników
zewnętrznych z jakimi mieliśmy do czynienia w IV kwartale br. (ogromny wzrost kosztów energii, paliw, transportu, usług obcych, surowców, produktów i opakowań; kłopoty z dostawami surowców i produktów w związku z przerwanymi światowymi łańcuchami dostaw; inflacji sięgającej 18%; dalszego osłabienia złotówki i wreszcie kontynuacji wojny rosyjsko-ukraińskiej), zarząd uznaje osiągniętą sprzedaż i wyniki za satysfakcjonujące.
Oczekiwany, dalszy i dynamiczny wzrost sprzedaży w połączeniu z efektami
restrukturyzacji, pozwoli wypracować dalszą poprawę rentowności w kolejnych okresach - podaje firma.

Organic Market to największa w Polsce sieć samoobsługowych delikatesów z produktami ekologicznymi i tradycyjnymi. Sprzedaż jest realizowana poprzez sieć delikatesów stacjonarnych pod markami Organic Market i poprzez sklepy internetowe.

Jedna spółka opuszcza Grupę Organic Farma Zdrowia

Pod koniec 2021 roku Grupę formalnie opuściła spółka Bio Planet S.A. – spółka ta, poprzez IPO przeszła na główny Parkiet Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a Zarząd Organic Farma Zdrowia S.A. w
porozumieniu ze strategicznym inwestorem, włoską spółką EcorNaturaSi, sprzedał część posiadanego pakietu akcji w tej spółce, pozostając nadal znaczącym akcjonariuszem i pozostając z nią dalej w dobrych relacjach biznesowych – Bio Planet S.A. pozostaje znaczącym dostawcą do sieci delikatesów Organic Farma Zdrowia, a Prezes Zarządu Sławomir Chłoń jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej Bio Planet S.A.. Zarządy obu spółek współpracują również między innymi, w ramach władz PIŻE (Polskiej Izby Żywności Ekologicznej).

Od 6 lipca 2016 r. większościowym udziałowcem Organic Farma Zdrowia S.A. jest spółka EcorNaturaSi S.p.a. z siedzibą w San Vandemiano (Włochy), która posiada 75,74% akcji spółki.

Rynek żywności ekologicznej w Polsce

Rynek żywności ekologicznej jest od kilkunastu lat jedną z najszybciej - i mimo kryzysów - trwale rosnącą branżą. W 2019 roku rynek globalny osiągnął już wielkość ponad 106 mld EUR. W 2020 roku, europejski rynek żywności ekologicznej odnotował wzrost o 15,5% dochodząc do 52 mld EUR. W tym czasie rynek w Stanach Zjednoczonych szacowany jest na 44 mld. EUR. Obecnie żywność ekologiczna jest droższa średnio o 30%, ze względu na dużo wyższe koszty jej produkcji, niższe zbiory oraz nadal stosunkowo niską podaż.

W 2020 roku 3,4 mln producentów rolnych na świecie posiadało certyfikat ekologiczny i uprawiało rolnictwo ekologiczne na 74,9 mln ha (wzrost liczby producentów o blisko 4% w porównaniu do 2019r.).

W 2020 roku polski rynek handlu detalicznego produktami rolnictwa ekologicznego szacowany był na około 314,12 mln EUR (1,3 mld PLN), tj. ok. 0,5% całego polskiego handlu detalicznego produktami spożywczymi, podobnie jak w 2019 roku.

Polski rynek rolnictwa ekologicznego jest bardzo rozdrobniony. Istnieje około 400 sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży Eko-żywności (sklepów posiadających w swojej ofercie minimum 51% produktów certyfikowanych), i de facto tylko jedna sieć specjalistycznych sklepów ekologicznych - Organic Market, ponad 20-stu wyspecjalizowanych dystrybutorów produktów rolnictwa ekologicznego oraz tysiące półek z produktami rolnictwa ekologicznego lub „wysp ekologicznych” w sieciach sklepów spożywczych handlujących żywnością konwencjonalną (między innymi: Auchan, Carrefour, Spar, Netto, Makro, Kaufland, Lidl, Intermarche, Społem, Rossmann i wiele
innych mniejszych, lokalnych sieci i pojedynczych sklepów). Organizowanych jest też coraz więcej stałych, regularnie powtarzanych lub okazjonalnych straganów lub bazarów z ekologiczną, naturalną i regionalną żywnością.

Spożycie żywności ekologicznej na świecie

fot. za Organic Farma Zdrowia
fot. za Organic Farma Zdrowia

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum