Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Tak drogie jeszcze nie były. Kryształy z PRL-u kosztują nawet 20 tys. zł

Ceny kryształów z PRL-u osiągają coraz wyższe ceny. Wazony, miski i popielniczki, które niegdyś były synonimem luksusu, stają się dzisiaj obiektem pożądania przez kolekcjonerów. Chociaż ich ceny już od lat były wysokie, to rok 2023 przyniósł rekordy wartości kryształów na licytacjach.
Reklama

Kryształ, to nic innego jak szkło ołowiowe, które dzięki swojej przezroczystej i bezbarwnej odmianie stosuje się do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych. Występujący w krysztale ołów jest bezpieczny, ponieważ występuje w postaci tlenku ołowiu. 

 

Jak rozpoznać prawdziwy kryształ? 

Sprawdzając, czy dany przedmiot wykonany jest z prawdziwego kryształu, a nie jest tylko szklaną podróbką, powinniśmy zwrócić uwagę na jego ciężar. Kryształ jest dużo cięższym materiałem niż zwykłe szkło. Niezawodnym testem będzie wsłuchanie się w kryształ. Uderzając delikatnie o powierzchnię naczynia, powinniśmy usłyszeć dźwięk, który przypomina brzęczący dzwonek. Uderzając w wyrób z czystego szkła, dźwięk będzie niski, głuchy i bez dłuższego brzmienia. 

Tak drogie jeszcze nie były. Kryształy z PRL-u osiągają niebagatelne sumy, fot. shutterstock
Tak drogie jeszcze nie były. Kryształy z PRL-u osiągają niebagatelne sumy, fot. shutterstock

Ponadto jedną z właściwości kryształu jest znaczny wzrost współczynnika załamania światła. Przykładając światło np. latarki do kryształu, powinniśmy zauważyć tęczę, która odbije się na ścianie lub stole. Jest to jeden z powodów dla których kryształ jest niesamowitym materiałem dekoracyjnym - załamuje światło widzialne, przepuszczając je przez siebie nadaje mu inny blask. 

 

Gdzie powstaje kryształ?

Kryształ jest wytworem rzemieślniczym. Zdecydowana większość powstaje w hutach szkła, gdzie wykorzystując do produkcji: krzemionkę z piasku,
tlenek ołowiu, saletrę potasową, arszenik i potaż, uzyskuje się bardzo plastyczny materiał, który po odpowiedniej obróbce potrafi przyjąć dowolny kształt. 

W Polsce wytwarzaniem wyrobów ze szkła kryształowego zajmowały się m.in.:

 • Huta Szkła w Zawierciu
 • Huta Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim (nie istnieje),
 • Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach,
 • Huta Szkła Kryształowego „Dorota” w Drawsku Pomorskim,
 • Huta Szkła Gospodarczego „Irena” w Inowrocławiu,
 • Huta Szkła Kryształowego „Beata” w Miejskiej Górce,
 • Huta Szkła Kryształowego „Karolina” w Grójcu,
 • Huta Szkła „Edyta” w Parszowie,
 • Huta Szkła „Józefina” w Krośnie,
 • Huta Szkła „Lucyna” w Pieńsku,
 • Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej (nie istnieje).

Kryształy kosztują obecnie fortunę 

Nieświadomi niczego możemy w swojej kolekcji na strychu posiadać ogromne skarby. Kryształy z lat 70 i 80 są dzisiaj obiektem pożądania przez wielu kolekcjonerów. Nie dziwi więc fakt, że ich cena wciąż rośnie i ten trend nie powinien się szybko zmienić. Przeglądając aukcję OLX, możemy natrafić na kryształowe zestawy naczyń, których cena wynosi nawet 20 tys. zł. Nieco tańsze kryształy dekoracyjne, możemy dostać za 15 tys. zł. Ceny pojedynczych sztuk wahają się od 200 do nawet 7 tys. zł. Wszystko zależy od czasów w których powstał dany kryształ i jego unikatowości na rynku. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum