Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Termin złożenia zeznania i zapłaty podatku dla podatników CIT wydłużony do 30 czerwca. Jest projekt

Termin złożenia zeznania i zapłaty należnego podatku dla podatników CIT ma zostać wydłużony do 30 czerwca 2023 r. - przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji.
Reklama

Obecnie podatnicy CIT mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Projekt rozporządzenia ministra finansów wydłuża termin złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku do końca czerwca 2023 r.

W uzasadnieniu wskazano, że zmiana znajdzie zastosowanie do wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Będą oni mieli wydłużony termin złożenia zeznania i zapłaty podatku.

W odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek, przedłużeniu będzie podlegać termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu.

Ponadto, przedłużeniem terminu zostaną objęci podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 marca 2023 r.

Jak podkreślono, planowane zmiany wynikają z "dynamicznie zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, jak również wystąpienia na krajowym rynku negatywnych zjawisk gospodarczych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi". Mają ułatwić wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Zaznaczono, że projekt uwzględnia postulaty zgłaszane przez środowisko księgowych.

Zaproponowano, by rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.(PAP)

kmz/ pad/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum