Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Tesco żegna Lewisa i wita Murphy'ego. Nowy szef decyduje o losach oddziału CEE

30 września, po sześciu latach pracy w Tesco, Dave Lewis ustępuje ze stanowiska. W fotelu szefa brytyjskiej sieci zasiądzie Ken Murphy, który będzie musiał zdecydować o dalszych losach Tesco w Europie Środkowo-Wschodniej.
Reklama

Lewis w latach 2019-20 za swoją pracę otrzymał łączny pakiet wynagrodzeń w wysokości 6,4 mln GBP (7,03 mln EUR).

Murphy, lat 53, który wcześniej pracował w grupie Walgreens Boots Alliance, będzie musiał zmierzyć się z długoterminowymi skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Murphy zaczyna w momencie, gdy brytyjskie supermarkety zauważyły ​​wzrost sprzedaży artykułów spożywczych w wyniku pandemii, zarówno w sklepach, jak i w Internecie, ale również odnotowały duży wzrost kosztów.

Istnieją również obawy, że recesja wywołana pandemią wywoła wojnę cenową niszczącą marże.

Po tym, jak Lewis sprzedał Tesco w Tajlandii i Malezji oraz w Polsce, Murphy będzie musiał zdecydować o przyszłości środkowoeuropejskiego oddziału. Sieć ma sklepy w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji.

Nominacja Murphy'ego na szefa Tesco następuje po objęciu w czerwcu przez Simona Robertsa stanowiska dyrektora generalnego w Sainsbury's. Ta sieć to największa konkurencja Tesco. Brytyjskie media donoszą, że Murphy i Ruberts bardzo dobrze się znają.

Przypomnijmy, Grupa Tesco zanotowała w pierwszym kwartale roku obrotowego 2019/20 wzrost sprzedaży o 8 proc. rdr. Sprzedaż LfL wzrosła o 7,9 proc. W swoich wynikach firma nie uwzględniła rynków, które opuszcza, czyli Tajlandii, Malezji i Polski.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii sprzedaż sieci wzrosła o 9,2 proc. r/r, a sprzedaż LfL o 8,2 proc. W Europie Centralnej, z wyłączeniem Polski, sprzedaż wzrosła o 3,3 proc., a sprzedaż LfL o 3,9 proc.

Sprzedaż całej Grupy wyniosła 13,380 £m. Sama Europa Centralna (poza Polską) to 968 £m czyli ok. 4,77 mld zł.

18 czerwca podano, że Salling Group, spółka macierzysta Netto Polska, porozumiała się z Tesco Polska w sprawie przejęcia całości działalności spółki – w tym jej sklepów i magazynów. Transakcja obejmuje przejęcie 301 sklepów i dwóch magazynów. 
Wartość transakcji jest równa Enterprise Value (EV) w wysokości 900 mln zł. Transakcja musi zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez urzędy regulacyjne. Jej sfinalizowanie spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum