Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

To nie był udany sezon dla truskawek

Sezon truskawkowy zakończył się w tym roku wcześniej za sprawą ulewnych deszczy i wysokiej temperatury, które powodowały gnicie truskawek na polach. Przetwórcy mieli problem z zakupem dobrych jakościowych truskawek do mrożenia.
Reklama

Jak informuje dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB, ostatnie ceny skupu truskawek odszypułkowanych tj. z drugiego tygodnia lipca wynosiły najczęściej 3,20-3,50 (loco zakład). Ceny ostatnich truskawek na soki obniżyły się nawet do 1,40 zł/kg w punktach skupu. Nieco wyższe funkcjonowały za towar lepszej jakości w tłoczniach tj. do 2,00 zł/kg.

Deszczowa pogoda w tym sezonie nie sprzyjała produkcji truskawek. Pod koniec czerwca na skutek intensywnych opadów i problemów z jakością, nastąpiły spadki cen surowca. Przetwórcy informowali, że za sprawą deszczowej pogody truskawki miały bardzo złą jakość i niski poziom Brix. Truskawki były uszkodzone, zapiaszczone i nie nadawały się do mrożenia.

Złą jakość truskawek odczuli także konsumenci. Lepsza sytuacja była w przypadku odmian najpóźniejszych typu Malwina. Od połowy lipca- sierpnia do pierwszych mrozów zaczynają się truskawki powtarzające. W ocenie dr Janusza Andziaka, prezesa Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, w poprzednich sezonach nie było dużego zainteresowania truskawkami powtarzającymi, ale w tym roku to się zmieni, ponieważ konsumenci nie mieli okazji spróbować dużo bardzo dobrych jakościowo truskawek.

Jak przekazał prezes SPT, truskawka weszła na rynek w dobrym momencie. Ceny owoców na początku sezonu były wysokie w porównaniu z poprzednimi latami. Był także spory odzew ze strony importerów. Zapowiadał się całkiem dobry rok eksportowy dla truskawki oraz udany sezon pod względem plonowania. Obawiano się problemów z pracownikami sezonowymi do zborów, ale głównym problemem okazała się pogoda.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum