Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Top Market: przez nowe zasady sprzedaży alkoholu 40 sklepów zamknie działalność

Z wyliczeń Top Market wynika, iż na przestrzeni najbliższych 2 lat (2016-2017) ponad 40 sklepów należących do sieci (blisko 10% całej sieci w kraju) będzie zmuszone do zamknięcia działalności w wyniku braku możliwości uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu jako części asortymentu sklepu.
Reklama

Dlatego Top Market i Minuta8 – sieci sklepów spożywczych, posiadające razem ponad 530 sklepów (w tym 101 w Warszawie), skarżą uchwałę Rady Warszawy w sprawie wprowadzenia zmiany zasad udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Przedstawiciele sieci uważają, że nowe przepisy doprowadzą do upadku wielu sklepów osiedlowych, pozbawiając pracy tysięcy pracowników i przedsiębiorców. Skarga złożona została 25 listopada 2015 do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W-wie. Skarga dotyczy Uchwały Rady miasta Warszawa z dnia 25 czerwca 2015 nr XIII/251/2015. 

Top Market twierdzi, że nowe przepisy zostały wprowadzone niezgodnie z prawem i doprowadzą do zamknięcia ponad 40 placówek firmy w ciągu najbliższych 2 lat na terenie stolicy. Najważniejszym punktem spornym jest rozszerzenie katalogu obiektów chronionych – czyli tych, w pobliżu których nie mogą powstawać placówki sprzedające napoje alkoholowe.

Półtora roku temu ta sama Rada Warszawy zliberalizowała reguły przyznawania koncesji w zakresie odległości od placówek chronionych. Teraz nie przedstawiono żadnego, przekonywującego uzasadnienia nagłej zmiany decyzji Rady - argumentuje Piotr Wojciński, współwłaściciel kilku sklepów Top Market, przedstawiciel sieci.

Zdaniem przedstawicieli Top Market rozszerzanie katalogu obiektów chronionych oraz skrócenie odległości ochronnej (ze 100 m do 50 m) wyeliminuje z rynku dziesiątki sklepów, będących źródłem utrzymania przedsiębiorców i ich załóg.

W odbiorze przeciętnego konsumenta sklep spożywczy nie oferujący alkoholi jest postrzegany jako nieatrakcyjne miejsce zakupów o ograniczonej ofercie – dodaje Piotr Wojciński.

Sprzeciw budzi również nowy podział na sklepy i punkty gastronomiczne, gdzie – zdaniem Top Market – dla gastronomii, oferującej możliwość spożycia alkoholu na miejscu, pozostawiono minimalną/bezpieczną odległość 50 metrów. Dla sklepów zaś jest to 100 m od obiektów chronionych. Jednocześnie lawinowo narasta ilość obskurnych budek i kiosków prowadzących całodobową sprzedaż alkoholi, co nie wzbudza niepokoju Ratusza, podobnie jak całodobowa dostępność alkoholu na stacjach benzynowych – dodaje przedstawiciel sieci Top Market.
Dlatego 10 grudnia  o godz. 9.30 odbędzie się protest przedstawicieli sieci spożywczych, który ruszy spod Pałacu Kultury i Nauki przejdzie pod Siedzibę Rady Miasta – Pl.Defilad 1.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (4)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum