Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Transformacja w hurtownika dobrą decyzją grupy Metro

Grupa Metro osiągnęła prawie takie same obroty w czwartym kwartale roku finansowego 2019/20, jak w ubiegłym roku. Oznacza to, że "powrót do zdrowia" spółki przebiega jak dotąd bardziej płynnie niż oczekiwano. Sprzedaż w Europie Wschodniej (bez Rosji) wyniosła 7,1 mld euro (spadek o 0,9 proc.), a w samym IV kwartale ukształtowała się na poziomie 1,8 mld euro (spadek o 5,5 proc.).  Sprzedaż porównywalna była jednak wyższa odpowiednio o 2,2 proc. i 2 proc.
Reklama

Porównywalna sprzedaż w czwartym kwartale zakończyła się wynikiem tylko o pół procent niższym niż analogicznym okresie ubiegłego roku, po tym jak hurtowe dostawy do branży hotelarskiej i gastronomicznej ponownie zaczęły znacząco rosnąć. Niemiecka firma mówi o silnej poprawie trendu we wszystkich regionach, chociaż kolejne obostrzenia związane z koronawirusem zapewne położą temu kres.

W czwartym kwartale obroty wyniosły 6,5 mld euro (było 6,9 mld euro w roku 2018/19), a za cały rok 2019/20 25,6 mld euro wobec 27,1 mld euro rok temu, co oznacza spadek o 3,9 proc. bez różnic kursowych. Zwłaszcza Niemcy, Rosja i Europa Wschodnia - które razem generują ponad połowę przychodów - wykazały dodatni wzrost przychodów pod koniec roku.

Z drugiej strony Europa Zachodnia, z wyjątkiem niemieckiego rynku wewnętrznego, wykazywała kontynuację negatywnej tendencji: w całym roku obroty spadły o 10,6 proc., podczas gdy sprzedaż w Azji spadła o 7 proc. Niemniej jednak prezes Olaf Koch uważa, że ​​ożywienie przebiega lepiej niż oczekiwano: hurtownik zdołał zdobyć znaczący udział w rynku w swojej podstawowej działalności i cieszy się z ponownego wzrostu w Rosji.

Z wyjątkiem trzeciego kwartału, w którym COVID-19 mocno uderzył współkę, prezes spogląda wstecz „na stabilny i prężny rok finansowy, w którym zakończono transformację w czysto hurtową działalność”.

Na dzień 30 września br. Metro miało 678 sklepów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum