Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Trendy 2018: M-commerce, sztuczna inteligencja, ale także większa rola sklepów stacjonarnych

Według badania Digital Payments Study 2017 przeprowadzonego przez Visa, już blisko połowa Europejczyków używa smartfona przy płatnościach. Z kolei 91% użytkowników deklaruje, że w ciągu najbliższego roku będzie posługiwać się smartfonem robiąc zakupy - zauważa Bartłomiej Janiszek, marketing manager, iSpot Apple Premium Reseller.
Reklama

W parze z popularnością telefonów dotykowych idzie ruch na stronach internetowych zorientowany na ich mobilną wersję. Oznacza to, że z roku na rok coraz więcej stron www jest wyświetlanych na smartfonach czy tabletach. Ten trend również będzie się umacniał w tym roku.

Od lat obserwujemy rozwój prac nad sztuczną inteligencją (z ang. Artificial Intelligence – A.I.). W AI wyposażone są również kasy samoobsługowe w supermarketach, smartfony z funkcją zapisywania „słyszanego” tekstu. W branży sprzedażowej AI jest wykorzystywana w formie chatbotów, czyli programu do obsługi klienta, który odpowie na jego wątpliwości i pytania na stronie www oraz w sklepie stacjonarnym. Rozwiązania tego typu stosują takie marki jak Starbucks, Sephora czy Pizza Hut.

Personalizacja jest kolejnym trendem, który coraz silniej dotyka konsumentów i z pewnością metody personalizowania produktów rozwiną się również w tym roku. W coraz większym stopniu wykorzystuje się w tym obszarze Big Data (gromadzenie informacji o użytkowniku) i sztuczną inteligencję. Sklep Amazon sugeruje produkty, które mogą się spodobać klientom na podstawie ich wcześniejszych zakupów. Aplikacja Spotify, która mając dane o przesłuchanych piosenkach i ulubionych artystach, sama proponuje utwory o podobnym brzmieniu.
Marka Lenskart – producent okularów - wdrożył system personalizacji produktu przy zastosowaniu aplikacji. Skanując twarz można dobrać kształt i kolor oprawek okularów do jej kształtu. Aplikację ściągnęło blisko 5 milionów osób, a firma dzięki innowacyjnemu podejściu zyskała nowych klientów.

Ciekawym trendem w branży handlowej jest otwieranie salonów stacjonarnych marek internetowych. To ciekawe zjawisko, jest ściśle związane z zachowaniami klientów i ich nawykami kupowania. Konsumenci doceniają możliwość dotknięcia produktu, przymierzenia, sprawdzenia jego funkcjonalności czy parametrów. Zakup na podstawie zdjęcia i krótkiego opisu może sprawiać trudność, szczególnie w branży modowej. Właśnie dlatego jeden z największych internetowych sklepów obuwniczych w Polsce eobuwie.pl pod koniec ubiegłego roku otworzył pierwszy sklep offline. W salony stacjonarne inwestują nie tylko duzi gracze, ale także małe butiki czy artyści, na przykład projektantka biżuterii Natalia Kopiszka czy designerka naczyń w stylu skandynawskim For.Rest. Obie zaczynały od sprzedaży w świecie wirtualnym. Jednak naciski klientów z jednej strony, i zalety, które niesie za sobą salon stacjonarny z drugiej, popchnęły je do kroku dalej – zaoferowania klientom sprzedaży produktów w świecie realnym.

Podsumowując, tegoroczne trendy sprzedażowo-handlowe są kontynuacją zjawisk, które zachodziły już w ubiegłym roku. Wśród nich warto zwrócić uwagę na cztery: wzrost znaczenia M-commerce, coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji, zaawansowaną personalizację produktów oraz uzupełnianie handlu wirtualnego o salony stacjonarne - podsumowuje Bartłomiej Janiszek, Marketing Manager, iSpot Apple Premium Reseller.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum