Trendy w markach własnych w Europie Zachodniej

Harriet Cohen, Senior Retail Analyst w IGD przytacza dane PLMA (Private Label Manufacturers Association - Stowarzyszenie Producentów Marek Własnych), według których udział wartościowy marek własnych wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat w 10 z 18 krajów europejskich. W ujęciu ilościowym jego udział wzrósł na 12 rynkach. To pokazuje potencjał wzrostu i możliwości dla marek własnych w Europie Zachodniej.
1. Prezentacja wartości jest jednym z głównych trendów kształtujących handel spożywczy w Europie Zachodniej od czasu pandemii COVID-19.
Marka własna jest jednym z kluczowych narzędzi, z których korzystają sprzedawcy detaliczni, aby promować pozytywne postrzeganie wartości i znajduje się w centrum ich kampanii marketingowych.
Oprócz ugruntowanego systemu tieringu (wartość, standard, premium), detaliści inwestują również w obniżanie cen i dopasowywanie cen detalicznych.
Wykazanie przystępności cenowej jest szczególnie ważne przy zaspokajaniu potrzeb rodzin. Kilku sprzedawców detalicznych – Intermarché, M&S, Netto i Kiwi – inwestuje w innowacje produktowe, tworząc ukierunkowane promocje lub oferując zniżki lojalnościowe dla tej grupy kupujących.
2. Innowacje
Konsumenci powracają do jedzenia w domu ze względu na wpływ COVID-19 i związanych z nim ograniczeń. Aby sprostać tej potrzebie detaliści szybko wprowadzają innowacje, np. rozwiązania typu „posiłek na wieczór”. Dostawcy będą musieli pomóc im w utrzymaniu tego tempa.
W jaki sposób sprzedawcy detaliczni będą wprowadzać innowacje w przyszłości? IGD radzi, by nawiązać współpracę z sławnymi szefami kuchni, dostarczać nowe produkty z naciskiem na produkty zdrowe, zrównoważone, i premium, a także by rozwijać, odświeżać i wyróżniać lokalne marki własne.
3. Zdrowie i styl życia
Zdrowie stało się bardziej priorytetem dla wielu konsumentówh, a to jeszcze bardziej przyspiesza z powodu pandemii. Kupujący szukają sprzedawców, którzy pomogą im prowadzić zdrowszy tryb życia. Najlepsi w swojej klasie detaliści to ci, którzy wiodą prym w tej dziedzinie.
Działania sieci handlowych mogą przybierać różne formy, od zmiany formuły produktu po pomoc kupującym w lepszym zrozumieniu ich zakupów. Obejmuje to również wspieranie programu dobrego samopoczucia dzięki rozszerzeniu asortymentu marek własnych. Na przykład w Austrii Billa wprowadziła na rynek produkty marki własnej, które wspierają budowę mięśni i zdrowy rozwój kości.
4. Zrównoważony rozwój
Detaliści włączają zrównoważone rozwiązania do swoich strategii marek własnych, zmieniając opakowania, zaopatrując się lokalnie i etycznie oraz wspierając społeczności. Kupujący szukają sprzedawców oferujących produkty, które są przystępne cenowo i zrównoważone.