Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Trybunał Sprawiedliwości: Wymiana walut tradycyjnych na bitcoiny jest zwolniona z VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) orzekł w czwartek, że wymiana walut tradycyjnych na jednostki wirtualnej waluty zwane bitcoinami jest zwolniona z podatku VAT.
Reklama

Zgodnie z unijnym prawem dostawa towarów i świadczenie usług dokonywane odpłatnie na terytorium Unii Europejskiej podlegają obowiązkowo podatkowi VAT. Jednak zwolnione są m.in. transakcje dotyczące walut, zarówno w internecie, jak i skup i sprzedaż banknotów oraz monet używanych jako środek płatniczy.

ETS orzekł, że podobnie ma być z bitcoinami, czyli walutą wirtualną używaną do płatności dokonywanych między osobami prywatnymi w internecie i w niektórych sklepach internetowych; użytkownicy mogą kupować i sprzedawać ową walutę na podstawie kursów wymiany.

Sprawa trafiła do ETS dzięki Davidowi Hedqvistowi ze Szwecji, który zamierza świadczyć usługi polegające na wymianie tradycyjnej waluty na bitcoiny. Przed rozpoczęciem działalności wystąpił on do szwedzkiej komisji prawa podatkowego o ustalenie, czy powinien on uiszczać podatek VAT. Komisja orzekła, że bitcoiny są środkiem płatniczym używanym tak samo jak tradycyjne środki, więc ich kupno i sprzedaż powinny być zwolnione z podatku VAT.

Jednak szwedzki fiskus uznał, że VAT powinien być odprowadzany i zaskarżył decyzję do najwyższego sądu administracyjnego Szwecji. Argumentował on, że transakcje bitcoinami nie wchodzą w zakres zwolnień przewidzianych w unijnej dyrektywie o VAT.

Szwedzcy sędziowie zwrócili się do ETS z prośbą o interpretację przepisów UE.

W odpowiedzi Trybunał orzekł, że "transakcje wymiany waluty tradycyjnej na jednostki wirtualnej waluty bitcoin (i odwrotnie) stanowią odpłatne świadczenie usług w rozumieniu dyrektywy, ponieważ polegają na wymianie różnych środków płatniczych". Jednocześnie Trybunał orzekł, że transakcje te są zwolnione z podatku VAT na mocy przepisu, w którym mowa o transakcjach dotyczących "walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum