Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ubyło 141 tys. Polaków - coraz mniej konsumentów, napięta sytuacja na rynku pracy

Na koniec 2022 liczba ludności Polski obniżyła się o 141 tys. względem 2021 r. Ubywa konsumentów w Polsce, a spadkowi ludności ogółem towarzyszy również spadek osób w wieku produkcyjnym wskutek starzenia się społeczeństwa, co przekłada się na napiętą sytuację na rynku pracy. Ograniczona podaż pracy w warunkach rosnącego na nią popytu skutkuje niską stopą bezrobocia i presją na wzrost wynagrodzeń.
Reklama
  • Na koniec 2022 liczba ludności Polski obniżyła się o 141 tys. względem 2021 r. i wyniosła 37,767mln osób.
  • Spadkowi ludności ogółem towarzyszy spadek ludności w wieku produkcyjnym wskutek starzenia się społeczeństwa.
  • Według szacunków ING Bank Śląski, w IV kw. 2022 r. spożycie gospodarstw domowych spadło o 1,5-1,8% w ujęciu rok do roku.

Na koniec 2022 liczba ludności Polski obniżyła się o 141 tys. względem 2021 r. i wyniosła 37,767mln osób – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Spadek populacji utrzymuje się od 2012 r. i jest wynikiem ujemnego przyrostu naturalnego (liczba zgonów jest wyższa od liczby urodzeń).

Spadkowi ludności ogółem towarzyszy spadek ludności w wieku produkcyjnym wskutek starzenia się społeczeństwa, co przekłada się na napiętą sytuację na rynku pracy. Ograniczona podaż pracy w warunkach rosnącego popytu na pracę skutkuje niską stopą bezrobocia i presją na wzrost wynagrodzeń.

Rozczarowująca konsumpcja

Dane całoroczne pozwalają wstępnie oszacować komponenty PKB w IV  kw. 2022 r. Powodem mocniejszego od oczekiwań wzrostu PKB była wciąż odbudowa zapasów, eksport oraz inwestycje, zaś konsumpcja zanotowała silne spowolnienie – ocenia w analizie ING Bank Śląski.

Według szacunków banku, w IV  kw. 2022 r.  spożycie gospodarstw domowych spadło o 1,5-1,8% w ujęciu rok do roku (r/r), a inwestycje zwiększyły się o 5,1-5,3%r/r.

„Wyniki konsumpcji należy uznać za rozczarowujące i potwierdzające, że inflacja jest poważnym problemem gospodarczym, ciążącym na realnych dochodach do dyspozycji i konsumpcji. Z kolei wzrost inwestycji w IV  kw. 2022 r. jest pozytywnym zaskoczeniem. Według naszych szacunków, w ostatnim kwartale ubiegłego roku zmiana stanu zapasów miała wciąż istotny wpływ w generowaniu wzrostu gospodarczego (wkład 1,5 pkt. proc.), choć mniejszy niż w 3kw22 (wkład 2,2pkt.proc.). Z kolei wymiana handlowa z zagranicą miała dodatni 0,9pkt. proc. wkład do wzrostu PKB w porównaniu z 0,6 pkt. proc. w poprzednim kwartale” – podaje ING Bank Śląski.

Wyraźne spowolnienie PKB

Według wstępnego szacunku GUS wzrost PKB w 2022 r. wyniósł 4,9%, wobec 6,8% w 2021 r. Spożycie gospodarstw domowych zwiększyło się w ubiegłym roku o 3%, a inwestycje o 4,6%. Zmiana stanu zapasów podbiła wzrost gospodarczy o 2,9 pkt. proc., a ujemny wkład wymiany handlowej z zagranicą wyniósł 0,4 pkt. proc.

Przy założeniu, że wyniki PKB w poprzednich kwartałach nie uległy rewizjom, w ostatnim kwartale 2022 PKB wzrósł w tempie przekraczającym 2% r/r. W IV  kw. 2022 r. zanotowaliśmy wyraźne spowolnienie z 3,6%r/r w III kw. 2022 r., ale jednak koniec roku nie okazał się aż tak słaby, jak obawiali się niektórzy analitycy (1-1.5%r/r) i był blisko naszych szacunków (~2%r/r).

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum