Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Udogodnienie dla podróżnych w systemie TAX FREE

Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe udogodnienie dla podróżnych, którzy korzystają z TAX FREE.W aplikacji mobilnej mTAX FREE PL można utworzyć Unikalny Numer dokumentu tożsamości podróżnego, z którego można korzystać podczas zakupów.
Reklama

Ponadto, m.in. w granicznych oddziałach celnych umieszczone zostały kody QR, które ułatwią podróżnym sprawdzenie statusu dokumentu TAX FREE.
Podróżny, który mieszka na stałe poza Unią Europejską, może otrzymać zwrot podatku VAT od towarów kupionych w Polsce, w punktach TAX FREE.

Nowość w aplikacji mobilej mTAX FREE

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie ważne zmiany w TAX FREE dla podróżnych, z którymi można zapoznać się na stronie granica.gov.pl/TaxFree. 

Teraz aby ograniczyć błędy w danych podróżnych korzystających z TAX FREE, które mogą być podstawą do odmowy potwierdzenia dokumentów TAX FREE w oddziałach celnych granicznych, wprowadzono możliwość wykorzystania Unikalnego Numeru dokumentu tożsamości utworzonego w aplikacji mobilnej mTAX FREE PL.

Jako korzystać z aplikacji mobilej mTAX FREE?

Gdy podróżny poda swój Unikalny Numer dokumentu tożsamości sprzedawcy, jego dane zostaną automatycznie sprawdzone z danymi podanymi w aplikacji mobilnej. Pozwoli to uniknąć m.in. błędów przy ręcznym wpisywaniu danych. Jest to ułatwienie zarówno dla podróżnych, jak i sprzedających.

Aby korzystać w pełni funkcjonalności, należy jednorazowo potwierdzić swoje konto przy odprawie TAX FREE na granicy. Autoryzacji dokonuje, na prośbę podróżnego, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej podczas odprawy.


Aby ułatwić podróżnym zarządzanie swoimi dokumentami TAX FREE, Ministerstwo Finansów umieściło kody QR do zeskanowania na urządzeniu mobilnym w:

- granicznych oddziałach celnych,
- miejscach obsługi dokumentów TAX FREE dla podróżnych,
- w okolicach granicznych/lotniskowych infokiosków i tablic ogłoszeń.

Po zeskanowaniu kodu QR podróżny przechodzi do strony internetowej TaxFree, gdzie po wpisaniu unikalnego numeru systemowego dokumentu TAX FREE (UNS) może na bieżąco sprawdzić status dokumentu TAX FREE oraz pobrać aplikację mTAX FREE PL. Ułatwia ona dostęp do elektronicznej formy dokumentu TAX FREE wystawionego przez sprzedawcę i daje możliwość łatwego zarządzania swoimi dokumentami.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum