Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Udział sprzedaży przez internet w handlu spadł z 9,5 do 8,3 proc. Eksperci komentują

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wyniósł w styczniu w Polsce 8,3 proc. wobec 9,5 proc. w grudniu - podał Główny Urząd Statystyczny.
Reklama

Wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących w styczniu spadła o 32,7 proc.

GUS podał, że spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet spadek udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 27,5 proc. przed miesiącem do 22,9 proc.), "meble, rtv, agd" (odpowiednio z 18,9 proc. do 18,7 proc.).

Z kolei wzrost udziału odnotowały natomiast jednostki z grupy "tekstylia, odzież, obuwie" z 19,7 proc. do 21,5 proc.

Katarzyna Iwanich, prezes zarządu Insightland z grupy Hexe Capital

Utrzymująca się inflacja, spadek koniunktury i hamujący już od jakiegoś czasu entuzjazm kupujących spowodował, że nawet wysokie przeceny nie zmobilizowały Polaków do zintensyfikowania swoich wydatków.

W nadchodzących tygodniach handlu internetowego ani tradycyjnego nie czeka niestety spektakularne ożywienie – odczuwalnie wyższe rachunki, raty kredytowe czy ceny towarów są czynnikami negatywnie wpływającymi na nastroje zakupowe. Wzrośnie zatem rola technologii i automatyzacji procesów po stronie sprzedawców, których celem będzie obniżenie bieżących kosztów prowadzonych działalności.

Utrzymująca się inflacja może jednak, w perspektywie czasu, wpłynąć na silniejszy zwrot ku zakupom online, a co za tym idzie, wzrost sprzedaży internetowej zbliżający się do tego z okresu pandemii. Konsumenci jeszcze uważniej niż zwykle poszukują niższych cen, promocji i okazji, a Internet, dzięki mniejszym kosztom związanym z prowadzeniem sprzedaży i biznesu, ma tu przewagę nad tradycyjnym kanałem dystrybucji.

Maciej Pawłowicz, dyrektor sprzedaży i rozwoju w ASM Group:

Przyjmując założenie, że w najbliższych miesiącach sytuacja nie zmieni się istotnie oceniam, że handel nie ma podstaw, by wpadać w recesję. Co prawda ceny towarów rosną, ale jednocześnie portfele Polaków zaczynają się do nich "przyzwyczajać". Powinniśmy być przygotowani na wysokie wydatki, ponieważ fala inflacyjna jeszcze się nie skończyła. Takie zmiany ekonomiczne mają to do siebie, że rosną nieproporcjonalnie do spadków lub powrotu sprzed załamania. 

Sieci i dyskonty handlu tradycyjnego są w całkiem dobrej kondycji. Z drugiej strony, e-commerce - mimo wyraźnego spowolnienia względem lat pandemii - nadal osiąga przyzwoite kilkuprocentowe wzrosty. Przyspieszenie pandemiczne rozpaliło oczekiwania wynosząc słupki dynamiki na poziom 20-proc. wzrostów, ale obserwowane teraz spowolnienie to nic innego jak etap bardziej unormowanego, ale wciąż atrakcyjnego procesu rozwoju tego kanału sprzedaży. Wyjście Shopee z Polski i problemy Amazona na naszym rynku to tylko odosobnione przypadki, powodujące wrażenie pogorszenia koniunktury. Widzimy bowiem jednocześnie akwizycje silnych, rodzimych graczy lub rozwój na rynku paczkomatów (np. alians DHL i Cainiao), co wskazuje na utrwalające się zmiany w preferencjach zakupowych.

Tomasz Gutkowski, szef rozwoju biznesu w obszarze Commerce Platforms w Unity Group:

 Prognozy wzrostu sprzedaży w kanale e-commerce w Europie w 2023 są umiarkowanie optymistyczne. Szacuje się, że globalnie sprzedaż spadła o 2 proc. w trzecim kwartale 2022, a jednym z rynków, który traci najwięcej jest Wielka Brytania, gdzie spadek sprzedaży rok do roku to około 13 proc. Ogółem w Europie sprzedaż była niższa o 9 proc. w trzecim kwartale 2022 zgodnie z badaniem Salesforce Shopping Index. Co ciekawe, Europa Środkowo - Wschodnia broni się przed spadkowym trendem notując wzrost sprzedaży 6 proc. i wzrost liczby zamówień o 17 proc. Powyższe rezultaty badania zdają się potwierdzać wyniki finansowe Amazon i Allegro. Jeśli je porównamy, zobaczymy, że amerykański gigant doświadczył niemal 1 proc. spadku sprzedaży własnej (first party sales) w porównaniu do 2021. Taki wynik zaskakuje, gdyż najsłynniejszy na świecie marketplace w ostatnich latach zawsze notował co najmniej kilkunastu procentowe wzrosty r/r. Tymczasem Allegro w Q3 2022 w ujęciu rocznym zanotowało w Polsce wzrost sprzedaży o 21 proc. (12 mld zł). Prognozy Allegro za cały rok 2022 mówią o wzroście w przedziale 15-17 proc. Zastanowić się można, czy takie wartości przy założeniu inflacji na poziomie 17,2 proc. (a realnie pewnie nawet 30 proc.) rzeczywiście oznacza wzrost wolumenów, a nie tylko przyrost wartości wynikający z inflacji. Ta z pewnością nie jest bez znaczenia, ponieważ zmniejszenie siły nabywczej pieniądza z pewnością odbija się na możliwościach konsumpcyjnych kupujących tak samo jak mniejsze przychody pozostające w portfelu po uiszczeniu dwukrotnie wyższej raty kredytowej. Niemniej przewidywania dotyczące wzrostu polskiego e-commerce zakładają stały progres mimo powyższych trudności. Obrazuje to raport „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027" opracowany przez Strategy & Polska. Zgodnie z nim wartość rynku e-commerce ma w kolejnych latach rosnąć nieustannie, aby w 2027 osiągnąć 187 mld zł przy niemal dwucyfrowym wzroście r/r.

Tymczasem sytuacja gospodarcza ogólnie nie zapowiada się tak optymistycznie. W 2022 urzędy wydały developerom o 30 proc. mniej pozwoleń budowlanych. Ta sytuacja rzutuje na szereg innych branż takich jak materiały budowlane, materiały wykończeniowe, instalacje, armatura, technika grzewcza i inne. A to wszystko obszary gospodarki, które prężnie działają w sferze e-handlu. Dla nich recesja przekładać się będzie z pewnością na mniejszą liczbę zamówień, a przez to również na wartość sprzedaży także w e-commerce. W takich wymagających warunkach sprzedawcy będą musieli jeszcze bardziej postarać się o uwagę klientów. Dlatego jednym z kluczowych trendów w branży handlowej nadchodzących miesięcy będzie budowanie lojalności, a to oznaczać może wysyp nowych działań, takich jak: serwowanie contentu, personalizacja, lepsza obsługa klienta, czy inne wymyślone przez sprzedawców aktywności dające wartość dodaną dla konsumentów.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum