Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

UE: Źródło: liderzy G7 omówią handel diamentami z myślą o sankcjach na Rosję; to jeden z postulatów Polski

Przywódcy krajów grupy G7 na szczycie w Japonii będą dyskutować o tym, jak nałożyć sankcje na handel diamentami z Rosją - zapowiedział w czwartek urzędnik UE w rozmowie z korespondentami w Brukseli. Nałożenie sankcji na handel diamentami z Rosją jest jednym z postulatów Polski.
Reklama

Urzędnik powiedział, że na tym etapie nie dojdzie do porozumienia, ale jest przekonany, że rozmowy między przywódcami w Hiroszimie w Japonii w dniach 19-21 maja otworzą drzwi do wprowadzenia sankcji.

Polska w kwietniu przedstawiła po raz kolejny propozycję nowego zestawu sankcji dla Rosji za prowadzenie wojny z Ukrainą, w tym na import ropy i diamentów. Dyskusja na ten temat trwa.

Podczas gdy niektóre państwa wzywały do nałożenia sankcji, Belgia - siedziba największego na świecie centrum handlu diamentami w Antwerpii - odrzuciła ograniczenia.

Jak wskazuje Reuters, Światowe Centrum Diamentów w Antwerpii stwierdziło, że sankcje odejmą około 30 proc. jego działalności i przyniosą korzyści konkurencyjnym hubom handlowym, dodając, że klienci powinni mieć możliwość samodzielnego decydowania, czy chcą rosyjskich klejnotów.

Urzędnik UE powiedział, że biorąc pod uwagę wielkość rynku, konieczna byłaby szersza dyskusja z krajami takimi jak Indie - będące gospodarzem tegorocznego szczytu G20 (9-10 września) - które niekoniecznie w pełni popierają zachodnie sankcje wobec Rosji.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum