Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

UOKiK: 1/3 skontrolowanych wanienek dziecięcych nie nadaje się do użytku

UOKiK skontrolował 27 przedsiębiorców i 55 partii artykułów do kąpieli. Pod lupę zostały wzięte oznakowania i konstrukcje wanienek dziecięcych. W wyniku przeprowadzonej kontroli zostało zakwestionowanych 15 partii produktów, stanowi to 30% wszystkich zbadanych sprzętów do pielęgnacji dzieci. W konsekwencji stwierdzono 2 wadliwe konstrukcje i 13 partii o nieprawidłowym oznakowaniu.
Reklama
  • Niemowlaki są zbyt małe, aby kąpać je pod prysznicem czy w standardowej wannie. Mała wanienka zapewnia dziecku odpowiednie warunki do mycia – sprawdzamy, czy również bezpieczeństwo.
  • Wykryliśmy nieprawidłowości w co czwartym produkcie (głównie w oznakowaniu). Dwa modele miały wady konstrukcyjne.
  • Brak ostrzeżeń oraz pękające dno to tylko niektóre z zastrzeżeń Inspekcji Handlowej.

Wśród nieprawidłowości, które podczas kontroli znalazł UOKiK to:

  • pękające dno - ryzyko uszkodzenia ciała dziecka;
  • odklejające się etykiety - ryzyko udławienia się dziecka; 
  • nieprawidłowe otwory - ryzyko zaklinowania się palców dziecka.

Nieprawidłowości stwierdzono u 9 przedsiębiorców, tj. w 1/3 skontrolowanych podmiotów gospodarczych. Uzupełnienie uchybień w oznakowaniu następowało zazwyczaj jeszcze w toku prowadzonych czynności kontrolnych, niejednokrotnie w porozumieniu z podmiotami odpowiedzialnymi za wprowadzenie tych produktów na rynek lub produkty  były wstrzymywane od sprzedaży do czasu jego poprawy.

Z kolei w przypadku partii produktów zakwestionowanych z uwagi na wady konstrukcyjne, kontrolowani przedsiębiorcy wstrzymali w trybie natychmiastowym ich dalszy obrót.

W następstwie przeprowadzonych działań kontrolnych wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej wystosowali do przedsiębiorców odpowiedzialnych za wprowadzenie produktów na rynek 10wystąpień pokontrolnych/pism informujących o stwierdzonych nieprawidłowościach w zakresie oznakowania wraz z wnioskami o usunięcie uchybień.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum