Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

UOKiK: Badanie rynku w sprawie przejęcia Emperii przez Maximę na wstępnym etapie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest na wstępnym etapie badania rynkowego, w związku z procesem pozyskiwania zgody na przejęcie Emperii Holding przez Maxima Grupe – poinformowała rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.
Reklama

Przypomnijmy, że 24 listopada 2017 r. Maxima Grupe ogłosiła wezwanie do sprzedaży 12.342.027 akcji (100 proc.) Emperii po cenie 100 zł za akcję. 14 grudnia ub. r. rozpoczęto przyjmowanie zapisów, które miało zakończyć się dziś, 21 lutego. Maxima poinformowała jednak, że przedłuża zapisy w wezwaniu na Emperię do 16 marca, o czas niezbędny do otrzymania decyzji o udzieleniu zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK 18 stycznia skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia. Uznał, że niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musi przede wszystkim sprawdzić udziały uczestników transakcji oraz ich konkurentów. 

Maxima Grupe spodziewa się wkrótce decyzji UOKiK, prawdopodobnie 14 marca 2018 roku. W przeciwnym wypadku termin przyjmowania zapisów w wezwaniu może zostać ponownie wydłużony o czas niezbędny do otrzymania zgody na koncentrację, lecz maksymalnie do 12 kwietnia 2018 r.

UOKiK nie chce komentować tego, czy uda się zakończyć badanie rynku w terminie, którego spodziewa się Maxima. - Nigdy nie spekulujemy na temat terminu zakończenia postępowania – powiedziała serwisowi dlahandlu.pl Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK.

- Obecnie w tej sprawie prowadzimy badanie rynku - mówimy o wstępnym etapie tego badania. Spływają pierwsze odpowiedzi od przedsiębiorców na przygotowane przez nas ankiety – dodaje.

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia, ponieważ uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty. Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperia mogą być nabywcą tych produktów.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na wydanie decyzji w przypadku postępowania, które zostało skierowane do drugiego etapu, urząd ma nawet do 4 miesięcy.

Emperia Holding jest właścicielem sieci Stokrotka, która posiada 436 sklepów i ma udział rynkowy w wysokości około 20 proc. w segmencie proximity. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum