Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

UOKiK: Chcemy jeszcze głębiej wnikać w nieuczciwe relacje między uczestnikami rynku handlowego

Rynek rolno-spożywczy i handlu detalicznego jest rynkiem bardzo niejednorodnym. Ukształtował się w sposób często niekorzystny m.in. dla producentów czy dostawców. Chcemy, aby relacje panujące na tym rynku były uczciwe. To główne zadanie dla UOKiKu na 2021 rok - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKIK podczas Internetowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu.
Reklama

- Ten trudny czas jest wyzwaniem dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku, ale także dla konsumentów, którzy w nowych realiach spotykają się z nowymi wyzwaniami. To jest novum – rok temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że pewne elementy które przez wiele lat były standardem jak świeże pieczywo czy szeroka oferta produktowa, staną się obecnie wyzwaniem. Jako urząd mamy tego świadomość i chcemy być organem, który rozumie tę specyfikę i eliminuje z rynku te praktyki, które są dla przedsiębiorców mocno dotkliwe i które rykoszetem dotykają również konsumentów. Mamy też świadomość, że w tym roku zmieniły się zasady rynkowe m.in. w zakresie kompetencji Inspekcji Handlowej. Od 1 lipca nie ma już kontroli żywności w sklepach, ale jest dalej badana prawidłowość uwidaczniania cen czy kraju pochodzenia produktów. Tymi sprawami z pewnością będziemy chcieli się zająć i realizować nasze działania jeszcze efektywniej - mówił prezes UOKiK.

Tomasz Chróstny ma świadomość, że rynek rolno-spożywczy i rynek dystrybucji żywności w Polsce jest rynkiem niezwykle ważnym, także w kontekście gospodarki. - Są pewne sprawy, które wydają się prozaiczne i można oczekiwać, że uczciwość biznesowa będzie pewnym standardem. Musimy o pewne aspekty z punktu widzenia interesu publicznego szczególnie zadbać - mam na myśli m.in. terminowe płacenie kontrahentom - dodał prezes UOKiK.

- Kolejny temat to coraz uczciwcze relacje pomiędzy przedsiębiorcami. Chcemy, aby mechanizmy rozliczeń, ale też współpracy były transparentne. Stąd m.in. nasze działania w zakresie opłat dodatkowych, które są pobierane przez sieci handlowe. Chcemy bardzo dokładnie zbadać te relacje i rozliczenia między przedsiębiorcami. To jedno z najpoważniejszych wyzwań, które stoi prze nami. Będziemy również przyglądać się dalszym aspektom związanym z przewagą kontraktową. Dotychczas skupialiśmy się na nieterminowych płatnościach, ale chcemy jeszcze głębiej wniknąć w relacje między spółkami. Rynek rolno-spożywczy i handlowy jest rynkiem bardzo niejednorodnym. Ukształtował się w sposób często niekorzystny m.in. dla producentów czy dostawców - podsumował uczestnik debaty.

4 listopada ruszył drugi dzień Internetowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Ze względu na wymogi związane z aktualną sytuacją epidemiczną w Warszawie przybiera formułę internetową. Przebieg wszystkich debat, dzięki realizacji przez studio telewizyjne, wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić w ramach internetowych transmisji, m.in. w portalach: portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, horecatrends.pl i na stronie frsih.pl (po wcześniejszej rejestracji).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum