Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Urlop menstruacyjny w Polsce? Premier odpowiada

Czy rząd byłby skłonny wprowadzić - wzorem Hiszpanii - trzy dni urlopu menstruacyjnego dla kobiet? - Trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą paniom, którym po okresie macierzyństwa jest trudniej na rynku pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego, który odbył się 21 maja w Warszawie.
Reklama

Morawiecki pytany był podczas sesji Q&A z młodymi ludźmi o to, czy byłby skłonny wprowadzić w Polsce trzy dni urlopu menstruacyjnego dla kobiet.

- Na pewno trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą właśnie paniom. Uważam, że one mają trudniej na rynku pracy, w przebijaniu się - zwłaszcza po okresie macierzyństwa. Patrzymy na całość różnego rodzaju wsparcia dla kobiet. Porównując Polskę z różnymi jurysdykcjami w Zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych, Japonii lub Korei Płd., wiem, że nie mamy się czego wstydzić - powiedział premier Morawiecki w odpowiedzi. Dodał także, że dziś nie może odpowiedzieć na tak szczegółowe pytanie.

Urlop menstruacyjny - co to takiego?

Urlop menstruacyjny pozwala pracownicom na pozostanie w domu w dniu, w którym szczególnie odczuwają ból i dyskomfort. Choć są na świecie kraje, które mają tego typu rozwiązanie w swoim porządku prawnym od wielu lat, w Polsce jest ono nadal niezbyt popularne.

Jedną z polskich firm, które zdecydowały się na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego, jest krakowska agencja kreatywna More Bananas. Firma wprowadziła nowy rodzaj płatnego urlopu na początku 2022 roku. W przypadku tej firmy nie trzeba wypełniać żadnych formalności – wystarczy zgłosić nieobecność tego samego dnia rano. Według ustalonego regulaminu, każda osoba może wykorzystać jeden dzień wolny od pracy w miesiącu.

Takie rozwiązanie wdrożyła również firma Heart On Fire, która jest właścicielem marek odzieżowych takich jak Plny Lala, czy Plny Kids.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum