Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Usługi i produkty dziecięce drożeją. Rodzice mocno odczuwają inflację

Ceny obuwia dziecięcego oraz odzieży, edukacji przedszkolnej i podstawowej opieki nad dziećmi rosną w podobnym tempie jak towarów przemysłowych. Tym samym rodzice szczególnie mocno odczuwają bieżącą inflację.
Reklama

Rosną ceny w sklepach odzieżowych. W ślad za inflacją podążają sklepy z odzieżą i obuwiem, które podnoszą ceny swoich produktów. W 2022 r. ubrania dziecięce podrożały o 7,1 proc. – podaje w Tygodniku Gospodarczym Polski Instytut Ekonomiczny.

Ubiegły rok jest również pierwszym w ostatnich latach, w którym odzież dziecięca drożeje (wcześniej ubrania dziecięce taniały). Więcej trzeba zapłacić również za obuwie dla niemowląt i dzieci (rok temu ceny wzrosły o 5,9 proc.). Zmiana cen obuwia w znaczący sposób odzwierciedla tempo zmian cen w całej gospodarce i odpowiada mu w 74 proc.

Wzrost cen usług i produktów dziecięcych w latach 2021 i 2022

Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych Eurostatu
Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych Eurostatu

Coraz więcej kosztuje opieka nad dziećmi. Zmiany cen najmocniej dotknęły rodziców wysyłających dzieci do żłobków i przedszkoli. To właśnie tam opieka podrożała w ubiegłym roku o 16,1 proc. Znaczące podwyżki powtarzają się od kilku lat. Ostatni raz wzrost cen był niższy niż 3 proc. w 2017 r. Sytuację dodatkowo skomplikowała pandemia – od jej wybuchu opłaty za usługi opiekuńcze rosną dynamicznie: w 2020 r. było to 11,2 proc.

Obserwujemy także znaczący wzrost cen edukacji przedszkolnej i podstawowej. Rosnąca inflacja odbiła się na kosztach edukacji dla najmłodszych – w 2022 r. ceny wzrosły o 9,4 proc. Zmiana płatności za przedszkola obecnie w około 66 proc. odzwierciedla wzrost inflacji. Do 2019 r. taka zależność nie występowała – ceny te kształtowały się niezależnie i zazwyczaj rosły dużo wolniej niż ogólny wskaźnik CPI. Duże wzrosty cen usług oznaczają pogorszenie ich dostępności – szersza opieka przedszkolna nad dziećmi jest wymieniana jako recepta na zwiększenie dzietności oraz aktywności zawodowej kobiet.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum