Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

VIII FRSiH: Podatek od sieci handlowych może zmienić kształt rynku

- W prasie dominuje przekaz, że podatek uderzy w dużych graczy. Nie musi tak być. Nawet duże sieci posiadają sklepy o mniejszej powierzchni, które nie muszą być podatkiem dotknięte. Podatek może zmienić kształt rynku wprowadzając preferencje dla sklepów o określonej, w tym wypadku mniejszej powierzchni - mówił w trakcie VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu Andrzej Balicki, radca prawny, DLA Piper Wiater.
Reklama

Balicki przypomniał, że obecnie dyskutowany jest podatek obrotowy w wysokości 2 proc. Wcześniej pojawiały się między innymi pomysły, aby miał on charakter progresywny. Granicznym poziomem jest 250 mkw. powierzchni sklepu, co w przekonaniu Balickiego jest poziomem stosunkowo niewielkim. We wcześniejszych propozycjach mówiło się o 400 mkw.  

Zdaniem Andrzeja Balickiego ciągle nie wiadomo, czy podatek faktycznie zostanie wprowadzony. 

- Pojawia się pytanie jakie w ogóle są szanse na wprowadzenie tego typu podatku. W tym momencie jest zbyt wcześnie żeby o tym przesądzać. Mówimy o podatku, który jest uzależniony od obrotu. Istnieje już podatek obrotowy, jest nim podatek VAT - mówił Balicki. Zauważył również, że w takim wypadku w grę wchodziłoby wprowadzenie podobnego podatku, a nawet podwójnego opodatkowania. 

Jak dodał podobne rozwiązania zostały już wprowadzone na Węgrzech z tą jednak różnicą, że zdecydowano się tam na podatek progresywny. Nałożonym przez węgierskie władze podatkiem zainteresowała się Komisja Europejska. 

- Chodziło o to, czy wprowadzenie takiego podatku nie ingeruje w funkcjonowanie rynku, a w związku z tym, czy nie narusza konkurencji. W tym momencie na Węgrzech podatek jest zawieszony - przypomniał Balicki. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum