Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W 2014 r. przetwory mleczne i wódka będą drożeć

W pierwszej połowie roku przetwory mleczne będą zapewne drożeć. Ceny masła i serów żółtych zaczęły rosnąć już w zeszłym roku. Do tego polskie produkty coraz chętniej kupuje zagranica. A kiedy sytuacja w Polsce będzie się polepszać, chętniej będziemy kupować jogurty, napoje mleczne i inną galanterię. Wtedy producenci zaczną podnosić ceny - informuje gazeta.pl.
Reklama
Cukier, który tanieje już trzeci rok na rynkach światowych, będzie taniał też w sklepach i to nawet o kilkanaście procent. Wraz z cukrem stanieją inne artykuły cukiernicze, być może i napoje. Jedynie ceny czekolady mogą wzrosnąć gdyż ceny ziarna kakaowego idą w górę.

Jak informuje gazeta.pl pieczywo i inne produkty zbożowe nie będą drożały, a nawet nieco stanieją. Analitycy zakładają, że pogoda nie będzie zagrażać zbiorom u głównych producentów zbóż na świecie. Jednak zapasy pszenicy na świecie nie są duże i gdyby zdarzyły się rozległe susze w UE, USA, Rosji czy na Ukrainie, to ceny mogą zacząć rosnąć.

Przez ostatnie lata Polacy z roku na rok jedli więcej mięsa, zwłaszcza drobiu. Teraz konsumpcja zaczęła się stabilizować a do tego eksport przyhamowuje. Zdaniem analityków to oznacza, że popyt nie będzie pchał cen mięsa w górę. A ponieważ w chlewniach i kurnikach 70-80 proc. kosztów produkcji stanowi pasza, to od cen zbóż będzie zależało, co dzieje się z cenami mięsa.

Rząd zafundował wielbicielom wódki podwyżkę akcyzy na wódkę o 15 proc. Hurtownicy skupowali przed końcem roku wódkę z niższą akcyzą. Dlatego ceny na półkach nie powinny pójść w górę na początku stycznia, lecz po wyczerpywaniu się starych zapasów, czyli dopiero w lutym-marcu. Obecnie w cenie 0,5 l butelki wódki kosztującej na półce 21 zł prawie połowę stanowi akcyza. Podwyżka podatku powinna podbić tę cenę o blisko 1,50 zł. Ale jeśli handel lekko podniesie marże, to cena jednej butelki wzrośnie do 23 zł - czytamy w serwisie gazeta.pl.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum