Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W 2015 roku w Polsce Penta zainwestowała 75 mln euro

Penta Investments odnotowała wzrost zysku netto do 200 mln euro (vs 70 mln euro w 2014 r.). Łączna wartość aktywów Penty wzrosła do 7 mld euro (vs 6,7 mld euro w 2014 r.). Są to najlepsze wyniki Penty w historii jej działalności.
Reklama

W 2015 r. Penta zainwestowała łącznie ponad 340 mln euro zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Łączna wartość inwestycji na rynku polskim wyniosła około 75 mln euro. Jednocześnie, Penta stworzyła ponad 2.000 nowych miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych.

W 2015 roku Fundusz m.in. przeprowadził restrukturyzację Grupy Empik Media & Fashion i zwiększył zaangażowanie poprzez nabycie udziałów od Grupy Eastbridge. Prowadził rozwój sieci aptecznej Dr. Max w Polsce poprzez akwizycję dwóch sieci aptecznych „Apteka pod Lwem” i „Apteka Magiczna”.

„Zakończona sukcesem restrukturyzacja Grupy EM&F oraz holdingu Carnibona, specjalizującego się w przetwórstwie mięsa, wraz z inwestycjami Penty w sektorze ochrony zdrowia – przyczyniły się w największym stopniu do spektakularnego wzrostu wyników Penty. Cieszę się, że nasza decyzja o przeprowadzeniu głębokiej restrukturyzacji najtrudniejszych aktywów z naszego portfolio, przyniosła oczekiwane efekty” – skomentował Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments.

Aktualnie Penta rozwija na rynku polskim 9 projektów inwestycyjnych, w tym trzy spółki notowane na GPW w Warszawie. Polskie portfolio Penty stanowi blisko 20% łącznej wartości aktywów grupy wycenianych metodą Fair Value:

Iglotex – lider na rynku dystrybucji i produkcji produktów mrożonych.
Grupa EM&F – notowana na GPW w Warszawie, dystrybutor produktów
w kategorii: media, rozrywka, artykuły dziecięce, kosmetyki, odzież i obuwie sportowe
w kanale tradycyjnym i internetowym (w tym m.in. ogólnopolska sieć salonów Empik, sklep internetowy empik.com, etc.).
EMC Instytut Medyczny – notowana na GPW w Warszawie, prywatny właściciel sieci szpitali i przychodni na polskim rynku usług medycznych (grupa 10 szpitali i 19 przychodni).
Fortuna Entertainment Group – notowany na GPW w Warszawie i BCP w Pradze, lider na rynku zakładów sportowych.
Dr. Max – sieć apteczna w Polsce, z około 350 punktami.
Clar Systems – dostawca usług w zakresie facility management.
Learning Systems Poland – sieci szkół językowych Speak Up i empik school.
D48 – projekt biurowy klasy A w Warszawie (Mokotów), o pow. ponad 26.000 m2 – w budowie.
Projekt biurowy o pow. około 29.000 m2 w Warszawie (Wola) – w przygotowaniu.

Największy udział w portfolio Penty stanowią inwestycje w sektorze handlu detalicznego (35%), ochrony zdrowia (20%), a w następnej kolejności - działalność w sektorze nieruchomości (18%), usługi finansowe (11%) i produkcja (11%).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum